Gözler Merkez Bankası'nın faiz kararına çevrildi Gözler Merkez Bankası'nın faiz kararına çevrildi

Kooperatif tarafından önceden düşük faizli kredi kullanan esnaflara, son kararla birlikte kullandıkları kredilerin faiz oranları artırıldı.

Söz konusu durumla ilgili Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi, KESOB Yönetim Kurulu Gıda Maddeleri Odası Başkanı Ufuk Dravor ile Kastamonu Elektrik ve Elektronik Teknisyenleri Esnaf Sanatkarları Odası Başkanı Yücel Yılmaz değerlendirmelerde bulundu.

DRAVOR: BU KARARDAN GERİ DÖNÜLMELİ

Ufuk Dravor konuya ilişkin şöyle konuştu: “Esnafın seçimlerden önce EKK aracılığıyla kullandığı devlet destekli faiz oranları geçmişe dönük artırıldı. Bazı faiz oranları yüzde 100’den fazla artış gösterdi. Esnaf bu oranla belini doğrultamaz, bundan mutlaka geri dönülmelidir. Ekonomik krizin yükünü esnaf üstlenemez.”

YILMAZ: KABUL EDİLEMEZ, YÜRÜTÜLEMEZ

Yücel Yılmaz ise şunları ifade etti: “Esnaf kefalet Kooperatifi Halkbank devlet destekli kredilere uygulanan faiz politikası kabul edilemez yürütülemez! Esnafı bu zor süreçte çok daha kötü hale getirir. Lütfen; yetkili organlar, karar verici devlet yetkili kurumlarına bunu acilen anlatıp bu faiz oranlarının tekrar gözden geçirilmesini, bundan geri dönülmesini, daha ödenebilir olarak gereğinin sağlanmasını talep etmelidir.” (Ercan ÇATAL)

Editör: Ercan Çatal