Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararını duyurdu. Kurul, piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 45'e çıkardı.

Kurulun açıklamasında, faiz artış döngüsünde sona gelindiğine işaret edilerek "Parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkileri göz önünde bulundurularak, dezenflasyonun sağlanması için gereken sıkılık düzeyine ulaşıldığı ve bu düzeyin korunacağı değerlendirildi" ifadelerine yer verildi.

Restoranlardan fiyatlara yeni ayar Restoranlardan fiyatlara yeni ayar

Açıklamada, "Enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı riskler oluşması durumunda ise parasal sıkılığın yeniden gözden geçirileceği" vurgulandı.

Kurul ayrıca, "Sadeleştirme süreciyle uyumlu olarak, kredi arzı ve mevduat faizindeki dalgalanmalara karşı makroihtiyati kararlarla para politikasının aktarım mekanizmasını destekleyeceği" belirtildi.

TCMB, 2023 Mayıs seçimlerinin ardından gerçekleştirilen toplam 3,400 baz puanlık faiz artışının ardından bu kararı almıştı.

Resmi tüketici enflasyonu, aralık ayında yüzde 64,77 seviyesinde bulunuyor ve mayıs ayında yüzde 75-80 aralığında zirve yapması bekleniyor.

PPK açıklamasında, enflasyon baskılarının devam ettiği, iç talep seviyesi, hizmet fiyatları ve jeopolitik risklerin enflasyon üzerindeki etkilerine dikkat çekildi. Ayrıca, parasal sıkılaştırmanın finansal koşullara etkisinin iç talep dengesinin beklendiği gibi olmasına yardımcı olduğu belirtildi.

Dış finansman koşullarının güçlenmesi, rezervlerdeki artış ve Türk lirası varlıklara olan talebin devamıyla döviz kuru istikrarının ve para politikasının etkinliğinin desteklendiği ifade edildi.

Kurul, politika kararlarını enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak şekilde belirleyeceğini vurguladı.

Açıklamada, Kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir şekilde almaya devam edeceği de kaydedildi. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacak.

Editör: Serkan Kebecioğlu