Ramazan pidesinin fiyatı belli oldu! Ramazan pidesinin fiyatı belli oldu!

Torba yasa kapsamında yer alması beklenen düzenleme, çalışanlara erken emeklilik fırsatı sunacak maddeler içeriyor.

EYT düzenlemesinden yararlanamayan ve 2000-2008 arasında SGK girişi bulunan SSK ve Bağ-Kur'lu milyonlarca çalışan, kademeli emeklilik yasasını bekliyor. Kademeli emeklilik, işe giriş tarihlerine göre belirlenen yaş şartlarını içeriyor ve EYT'li olmayan sigortalılar için geçerli olacak.

Yeni düzenleme kapsamında dikkat çeken detaylar arasında kademeli prim sistemi bulunuyor. İşe giriş tarihine göre belirlenen yaş şartını karşılayanlar, kısmi emeklilik imkanından faydalanabilecek. Ancak, EYT'li olmayan sigortalılar için kademeli yaş şartı, işe giriş tarihi ile belirlenecek.

Düzenlemeden faydalanacak kişi sayısının 5 milyonu aşması öngörülüyor. EYT düzenlemesiyle 3 milyon vatandaşın bu haktan yararlanması beklenirken, kademeli emeklilik düzenlemesiyle bu sayının 5 milyonu aşması bekleniyor.

Kademeli emeklilik tablosu, 2000-2008 arasında SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı girişi olan kadınlar için 43-48 yaş aralığında ve 6.250-6.850 prim günü, erkekler için ise 45-50 yaş aralığında ve 6.250-6.850 prim günü şartlarını içeriyor.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Mert Nayır, düzenlemeye ilişkin yaptığı açıklamada, 2000-2008 arasında işe girişi olan 6 milyona yakın çalışanın bu düzenlemeden faydalanacağını belirterek, yaş ve prim günü şartlarının yıllara göre artacağını ifade etti.

Editör: Serkan Kebecioğlu