Bu güncelleme ile birlikte ev sahipleri, yılda 33 bin liranın altında kira geliri elde etmeleri durumunda gelir vergisi mükellefiyetinden muaf olacaklar.

Daha önce 21 bin TL olan istisna tutarı, 2024 yılındaki bu artışla birlikte 33 bin TL'ye yükseltildi. Bu önemli değişiklik, ev sahiplerine bir yıl boyunca 33 bin liranın altında kira geliri sağlamaları durumunda gelir vergisi ödeme yükümlülüğünden kaçma imkanı tanıyacak.

33 bin lira ve altındaki kira geliri elde edenler, artık bu tutara kadar olan kısım için vergi muafiyetinden yararlanabilecekler. Ancak yıllık kira geliri 33 bin liranın üzerinde olanlar, bu tutarı aşan kısım için vergilendirilecekler.

Bu muafiyetten yararlanmak için ticari, tarım ve mesleki kazançlarından dolayı yıllık beyanname verenlerin kira geliri elde etmemiş olmaları gerekmekte; ancak basit usulde vergiye tabi küçük esnaf, bu muafiyetten faydalanabilecekler.

Tekne, karavan derken A101 şimdi de ev satıyor! Tekne, karavan derken A101 şimdi de ev satıyor!

Ayrıca, işyeri dışında lokantalarda çalışanlara günlük olarak verilen vergi muafiyeti miktarı da 110 TL'den 170 TL'ye yükseltildi. Engelli vatandaşlar için belirlenen muafiyet tutarları da şu şekilde; birinci derece engelliler için 6 bin 900 TL, ikinci derece engelliler için 4 bin TL, üçüncü derece engelliler için ise 1700 TL olarak tespit edildi.

Editör: Serkan Kebecioğlu