Tüketici güven endeksinde 'zirve' açıklandı Tüketici güven endeksinde 'zirve' açıklandı

Kira Gelirini Beyan Etmeyenlere HAPİS ŞOKU

Batı, yaptığı açıklamada, kira gelirini beyan etmeyenlerin hem haciz hem de hapis cezası alabileceğini vurguladı.

2023 yılında kira geliri elde edenlerin, birden fazla işverenden ücret alanlar ile gayrimenkulünü satıp değer artışı kazancı elde edenlerin belirli koşullarda gelirlerini vergi dairesine ya da elektronik ortamda beyan etmeleri gerektiğini hatırlatan Batı, beyanname verme süresinin en geç 31 Mart olduğunu ancak bu yılın 31 Mart'ının hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle sürenin 1 Nisan'a kadar uzatıldığını dile getirdi.

Batı, beyanname vermeyenlerin hoş olmayan bir süreçle karşı karşıya kalacağını belirterek, önce ceza ve faiz uygulamasıyla karşılaşacaklarını, ardından zam ve maaş dahil hacze kadar gidebileceklerini açıkladı.

Vergi Usul Kanunu'na göre, beyanname verme süresini kaçıranlara vergi ziyaı cezası kesileceğini ifade eden Batı, ayrıca vergi incelemesine başlanıldıktan veya takdir komisyonuna sevk edildikten sonra beyanname verilmemesi durumunda alınacak cezanın daha da artacağını dile getirdi.

Gecikme faizinin de uygulanacağını belirten Batı, ödeme emri alındıktan sonra borcun ödenmemesi durumunda mal varlığına haciz uygulanabileceğini ve hatta borcun ödenmemesi halinde hapis cezasıyla karşı karşıya kalınabileceğini ifade etti.

Ancak uygulamada hapis cezasının pek rastlanan bir durum olmadığını belirten Batı, vergi idaresinin genellikle borcu tahsil etmek için hemen haciz yoluna gittiğini ve mükelleflerin mal varlığını bildirmesiyle hapis cezasının sonlandırılabileceğini sözlerine ekledi.

Editör: Serkan Kebecioğlu