Kastamonu Gücü  Metropol’ü yenemedi Kastamonu Gücü Metropol’ü yenemedi

Türkiye Büyükler İşitme Engelliler Judo Milli Takımı üyesi Talayhan, 6 yıl önce eşinin tavsiyesi üzerine judo ile tanıştı. Brezilya'da 2022 Yaz Olimpiyatları'nda kadınlar 78 kiloda bronz madalya kazanan Talayhan, şimdi gözünü Japonya'da düzenlenecek 2025 Olimpiyatları'na çevirdi ve altın madalya için çalışmalarını sürdürüyor.

Milli takımın teknik direktörleri Atilla Öztürk ve Murat Gemalmaz yönetiminde, nisan ayında Kazakistan'da düzenlenecek olan Dünya Şampiyonası için Kastamonu Olimpiyat Hazırlık ve Kamp Eğitim Merkezi'nde hazırlıklarını sürdüren Yadigar Talayhan, yeni madalyalar elde etmek için antrenmanlara devam ediyor.

Yadigar Talayhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, judoyu sevdiğini belirterek, geçmiş başarılarından bahsetti. "Avrupa Şampiyonası'na katılmak için milli takım seçmelerine girmiştim, ancak o dönem takıma girememiştim. 2021 Dünya Şampiyonası'nda sakatlık yaşadım ve beşinci oldum. Ardından Brezilya'daki Olimpiyat Oyunları'nda üçüncülük elde ettim. Takım olarak da ikinci olmuştuk. Ülkemi en iyi şekilde temsil ettiğime inanıyorum" dedi.

Judoya eşinin tavsiyesi üzerine başladığını dile getiren milli sporcu, eşinin güreşle ilgilenmesi ve milli başarıları olmasıyla judo yapmasını önerdiğini söyledi. Talayhan, "Üç çocuğum var. Eşim bana 'Olsun, sen de spor yapabilirsin' dedi ve beni judoya teşvik etti. Bana bu fırsatı verdiği için eşime minnettarım" diye konuştu.

Hedefinin zirve olduğunu vurgulayan Talayhan, "Önümüzde Kazakistan'da düzenlenecek dünya şampiyonası var. Burada altın madalyayı hedefliyorum. Sonrasında ise Japonya'da düzenlenecek olimpiyatlarda altın madalya kazanmak istiyorum" dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı