Şeyh Şaban-ı Veli Türbesi’nin açılışına Vali Meftun Dallı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, AK Parti Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş, AK Parti Merkez İlçe İGM Adayı Doğan Ünlü, İstanbul’lu işadamı Hasan Gürsoy, Kasım Yağcıoğlu ve Mehmet Özturan hoca, İstanbul’un tanınmış bazı hocaları başta olmak üzere çok sayıda vatandaş katıldı.

Bilal Erdoğan Şeyh Şabanı Veli Türbesi Açılışına Katıldı

Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi yer alan Şeyh Şaban-ı Veli Türbesi’nin onarım çalışması tamamlandı., Geçtiğimiz yıl Ocak ayında Ankara 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararıyla revize restorasyon projesine başlanan türbede birçok önemli onarım çalışması gerçekleştirildi. Restorasyon kapsamında, kubbe kurşun örtüsü yenilendi, nemlenme problemine karşı drenaj çalışması yapıldı, nemin bozduğu sıva yenilenerek boya işleri yapıldı, iklim koşulları gerekçesiyle zarar gören giriş kapısına sundurma yapılarak ahşap döşeme yenilendi, yağmur oluğu tesis edildi, mezar taşları ve türbe duvarları temizlendi, genel hatlarıyla türbe ve çevresinde temizlik ve bakım işlemleri tamamlandı.

3 üniversiteye akademik personel alınacak 3 üniversiteye akademik personel alınacak

Vakıflar Bölge Müdürü Erdal Pınar, restorasyon çalışmalarında yapılanlar hakkında bilgi verdi.

Erdal Pınar son olarak, Şeyh Şaban-ı Veli Türbesi’nde çok nadir görülen ve 1611 yılında yapıldığı düşünülen pencere sebilini tespit ettiklerini, gül şerbeti, süt, zemzem suyu vb. ikramların dağıtımı için bu sebil geleneğini 400 yıl tekrardan yaşatmak adına ileriye dönük bir çalışma planladıklarını söyledi.

Şeyh Şaban-ı Veli Türbesi’nin açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan; “Benim de Şeyh Şaban-ı Veli’ye komşu olmama vesile olan Tahsin Babaş’tır. İnşallah bu mübarek insanın yolunda, bizde Efendimizin, Rabbimizin yolunda, muhabbet yolunda olanlarda olalım” diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Yapılan duanın ve kurdele kesiminin ardından Şeyh Şaban-ı Veli Türbesi ziyarete açıldı. Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Türbesi içine çok önceden yer alan hattat eseri de dünkü tören sonrasında duvara asıldı. (Cengiz Muhziroğlu)

Kaynak: Kastamonu İstiklal Gazetesi