Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Kongresi’nde İl Başkanı Hikmet Erbilgin ve Milletvekili Hasan Baltacı, yaptıkları konuşmalarda partide köklü bir değişim olması gerektiğini belirtti.  İl Başkanı Erbilgin, “Köklü değişimi gerçekleştirmek boynumuzun borcudur” derken, milletvekili Baltacı ise “Kastamonu, değişim noktasında Türkiye’ye büyük bir ilham oldu” dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Kongresi’nde İl Başkanı Hikmet Erbilgin ve Milletvekili Hasan Baltacı, yaptıkları konuşmalarda partide köklü bir değişim olması gerektiğini belirtti. 

İl Başkanı Erbilgin, “Köklü değişimi gerçekleştirmek boynumuzun borcudur” derken, milletvekili Baltacı ise “Kastamonu, değişim noktasında Türkiye’ye büyük bir ilham oldu” dedi. 

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, genel kurulda şunları söyledi:

“Geride bıraktığımız son seçimde oylarımız il genelinde yüzde 40 civarında artarken, merkezde ise yüzde 64 civarında oy artışı yaşadık. Kastamonu’da 46 yıl aranın ardından iki dönem üst üste milletvekili çıkardık. Bundan onurluyuz, gururluyuz ancak mutlu değiliz. Çünkü Türkiye’yi bizlerin yönetmesi gerekiyordu. Eksikler vardı, hatalar yaptık. Bu nedenle bu kongreler, doğru yaptığımız işleri büyütme, eksik yaptığımız işleri de milletimize hesap verme kongreleridir. Bizler Kastamonu’da yeni dinamiklerle yol yürüme adına çok gayret gösterdik, bunun meyvesini aldık. Ancak yukarıdaki dönüşümü gerçekleştiremedik. Millet değişim talep ediyorsa, bu noktada kararlı durmak hepimizin temel görevidir. Köklü bir değişimi el birliği ile gerçekleştirmek, boynumuzun borcudur diye düşünüyorum.”

AK Parti Cide adayının ne zaman açıklanacağı belli oldu! AK Parti Cide adayının ne zaman açıklanacağı belli oldu!

Kastamonu için ortaya koydukları hedefleri gerçekleştirdiklerini ve Türkiye’ye ilham olacak bir çalışma modelini hayata geçirdiklerini söyleyen Milletvekili Hasan Baltacı ise şunları ifade etti:

“Cumhurbaşkanlığı seçimini maalesef kazanamadık. Çok heyecanlı bir seçim kampanyasını birlikte yürüttük, ama arzu ettiğimiz başarıyı yakalayamadık. Biz bu başarısızlığın kaynağını, bu kongrelerde samimiyetle konuşmak zorundayız. Çünkü seçim sonuçları kimseyi mutlu etmedi. 5’li çete mutlu oldu, faiz lobileri mutlu oldu. Putin’i, Biden’ı, Avrupa’nın egemen sermayesi mutlu oldu. Emek harcayan, ter döken, diplomalı gençler, işçiler, emekçiler mutlu olmadı. Birlikte yaşamak arzusunu hep diri tutan bu ülkenin aydınları, demokratları memnun olmadı. Hangi lidere oy verirlerse versinler, mutlu olmayan bir Türkiye haline geldik.

Bu ülkedeki mültecinin bile yaşamak istemediği bir Türkiye olduk. O yüzden hatalarımızla bir an önce yüzleşip, hem parti içinde hem de toplumdaki değişim taleplerine kulak verip, değiştirerek, yenilenerek bu ülkenin ihtiyaçlarına cevap verecek bir parti modeli ortaya koymalıyız. Bu bakımdan Kastamonu Türkiye’ye ilham vermektedir. Bizim devrimci bir önderliğe, demokratik bir örgütlenmeye ihtiyacımız var. Bunu Kastamonu il örgütü, demokratik bir örgütlenmeyi başardığı için Kastamonu’da 46 yıl aranın ardından iki dönem üst üste milletvekili çıkardı.”

(Cengiz MUHZİROĞLU)