Kastamonu CHP'de Merkez İlçe Başkanı belli oldu Kastamonu CHP'de Merkez İlçe Başkanı belli oldu

Kastamonu kadının gayretli mücadelesine destek olmaya devam edeceklerinin altını çizen Erbilgin, “Kastamonu tarihi itibariyle bir kadın ve cumhuriyet şehridir. Bize düşen bunun içini doldurmak ve güçlendirmektir” diye konuştu.

CHP PM Üyesi Hikmet Erbilgin’in açıklamaları şöyle:

“Genel merkezimizden önce Türkiye’de eşit temsili sayın İlke başkanım, Merkez ilçe başkanıyken hayata geçirmişti. O dönem yönetiminin yarısı kadın, yarısı erkeklerden oluşuyordu. Yine aynı dönemde 20 ilçemizde, 6 kadın ilçe başkanımızla birlikte omuz omuza çalışma imkanını yakalamış bir il başkanıydım. Bu dönemde belediye başkan yardımcılarımızda genç bir kadın kardeşimiz var. Karşımda Atatürkçü Düşünce Derneği başkanımız var. Oda bir kadın. Kastamonu’da kadınların sesi gür çıkıyor. Gür çıkmaya devam edecek. Bizde onların bu gayretli mücadelesine destek olmaya devam edeceğiz. Kastamonu tarihi itibariyle bir kadın ve cumhuriyet şehridir. Bize düşen bunun içini doldurmak ve güçlendirmektir.”

“ÜZERİMİZE DÜŞEN SORUMLULUĞUN FARKINDAYIZ”

“Bu topraklarda 105 yıl önce Zekiye hanımlar 10 Aralık’ta emperyalizme karşı Kurtuluş Mücadelesinin kıvılcımlarından birini yaktılar.  Bize düşen görev yürüdüğümüz bu yolda 1977’den sonra birinci parti olmuş Cumhuriyet Halk Partisi’ni ilk seçimlerde iktidara taşımaktır. Bunu bilincindeyiz. Bunun en önemli dayanağı Cumhuriyet Halk Partisi örgütü diye tanımlanan şeyin sadece ana kademelerden ibaret olmadığını bilmeniz gerekiyor. Cumhuriyet Halk Partisi örgütü kadın ve gençlik kollarıyla seçilmiş milletvekilleri, belediye başkanları ve meclis üyeleri ile tam bir uyum içerisinde çalışmalıdır. Bu alanların birinde topallama veya aksama olduğunda bu önce partimize sonra seçmenlere sirayet eden ağızda kötü bir tat bırakan bir duyguya dönüşür. O nedenle bugüne kadar ki mücadelemizde örgütü ile çalışmaktan biran bile vazgeçmemiş sayın belediye başkanıma, değerli yoldaşıma huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Seçilmiş olanlarımızın, partisi ile el ele, onun duygusunu anlayan, onun beklentisini anlayan, adımları doğru atan her işin büyüdüğünü biz Kastamonu’dan biliyoruz. Parti yöneticisi olarak biz üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. Şimdi bu yürüyüşü daha çok kız kardeşimizle güçlendirme vakti. Şimdi bu yürüyüşü tamda 105 yıl önce olduğu gibi Kastamonu’da kadın ve cumhuriyet kenti vurgusunu güçlendirme vakti.”

Muhabir: Serkan HORUZ