Bağımsız akademisyenler ve ekonomistlerden oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), Mayıs ayı enflasyon araştırmasının sonuçlarını yayımladı.

ENAGrup'un hesaplamalarına göre, Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Mayıs ayında yüzde 5,66 oranında artış gösterdi. Son 12 ayın toplam artışı ise yüzde 120,66 olarak gerçekleşti.

En Yüksek Artış Ev Eşyasında

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) alt grupları temel alındığında, en fazla fiyat artışı yüzde 11,39 ile "Ev eşyası" grubunda oldu. "Ev eşyası" grubunu yüzde 11,11 ile "Giyim ve ayakkabı" takip etti. En düşük artış ise yüzde 0,00 ile sağlık grubunda kaydedildi.

Bayram İkramiyesi ödemeleri başladı! Bayram İkramiyesi ödemeleri başladı!

ENAG, Nisan ayı enflasyon oranını ise yüzde 5,02 olarak açıklamıştı. Nisan ayında E-TÜFE'nin son 12 aylık artışı yüzde 124,35 olarak gerçekleşmişti.

İstanbul'daki Enflasyon

Öncü göstergeler, Mayıs ayında enflasyonun artacağına işaret ediyordu. İstanbul Ticaret Odası (İTO), şehirde Mayıs ayında perakende fiyatların bir önceki aya göre yüzde 3,59, toptan fiyatların ise yüzde 2,59 arttığını belirtmişti. Yıllık bazda ise perakende fiyatlar yüzde 82,20, toptan eşya fiyatları ise yüzde 61,21 oranında artış gösterdi.

Editör: Serkan Kebecioğlu