Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla beraber SSK, Bağ-Kur ve  Emekli Sandığı emeklilerin maaş zammı netleşti. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, temmuz ayında yüzde 24,73 oranında zam alacak. Memur emeklisi de enflasyon farkı ve toplu sözleşme hesabıyla yüzde 19,31 zam alacak. 

Kök maaşı 8 bin lira olan bir emeklinin eline geçecek para yüzde 24,73'lük zamma rağmen 10 bin lira olacak. Kök maaşı düşük olduğu için zamlı maaşı bile halen ödenen 10 bin TL'nin altında kalacak olan emekliler var. Bu da yaklaşık 1.8 milyon emeklinin temmuz ayı zammına rağmen düzenleme yapılmazsa yılbaşından bu yana aldığı tutarda maaş almaya devam edeceği anlamını taşıyor.

87 milyon TL çiftçilerin hesabına aktarıldı! 87 milyon TL çiftçilerin hesabına aktarıldı!

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Kulislere yansıyanlara göre, AK Parti kurmayları en düşük emekli maaşı düzenlemesi için harekete geçti. En düşük emekli maaşının 10 bin liranın üzerine çıkarılması hedefleniyor. En düşük emekli maaşı için öne çıkan rakam ise 12 bin TL. En düşük emekli maaşına altı aylık enflasyon farkı kadar zam yapılması halinde Temmuz 2024 itibarıyla en düşük emekli aylığı 12 bin 473 liraya yükselecek.

SADECE EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI...

Hürriyet'in haberine göre, AK Parti kurmaylarının sadece en düşük emekli maaşı olarak uygulanan rakama yönelik hazırlık yaptığı öğrenildi. Çalışmaların tamamlanmasının ardından konu Hazine ve Maliye Bakanlığı’na sonra da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacak. Bunun için bir yasal düzenleme gerektiğinden hükümette kararlaştırılacak formül Meclis’te AK Parti grubunca önergeye dönüştürülecek.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI DÜZENLEMESİ NE ZAMAN MECLİS'E GELECEK?

AK Parti yönetimi en düşük emekli maaşına zammın, gelecek haftadan itibaren başlayacak ödemelere yetiştirilmesini amaçlıyor. Bu nedenle hazırlanacak önergenin, Meclis Genel Kurulu’nda bu hafta görüşülecek Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifine ek madde olarak eklenmesi planlanıyor. AK Parti, olağan çalışma programında Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu cuma gecesine kadar tamamlamayı hedefliyor.

Sabah'ın haberine göre de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın Bakanlar Kurulu toplantısında istihdam politikalarına ilişkin sunum yaparken, kök maaşı 10 bin TL'nin altında bulunan 3.8 milyon emekliden 2 milyonunun bu rakamın üstüne çıktığı bilgisini verdiği öğrenildi.

Işıkhan'ın 1 milyon 780 bin emeklinin kök maaşının ise 10 bin TL'nin altında kaldığını dile getirdiği bildirildi. Kök maaşı düşük olan ve yapılan zamma rağmen 10 bin liranın altında maaş alacak emekliler için de yeni bir düzenleme yapılması kararlaştırıldı.

En düşük emekli maaşı düzenlemesinin yetişmemesi halinde ise bir sonraki maaş döneminde iki aylık zam farkı birlikte ödenebilecek.

ÖMER ÇELİK'TEN EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI DÜZENLEMESİ AÇIKLAMASI

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik partinin MYK toplantısı sonrası yaptığı açıklamada 10 bin liranın altında alan emeklilere yönelik zam çalışmasıyla ilgili soruya, “Emekli konusu ile ilgili çalışma devam ediyor. Karar verilmiş değil. Bir karar verilmediği için şu sonuç çıktı diyemeyiz. Orta vadeli programın korunması esas olmak üzere toplumun her kesiminin yanında olacağız” yanıtını verdi.

KÖK MAAŞ HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

 Tüm SSK ve Bağ-Kur emeklileri kök maaşlarını e-Devlet üzerinden birkaç dakika içinde tespit edebiliyor.

SSK emeklilerinin e-Devlet'e giriş yapıp arama kısmına 4A Emekli Aylığı yazıp çıkan ilk bağlantıya tıklaması gerekiyor.Ardından gelen sayfada "Detay" kısmına tıklayıp açılan pencerede en alt kısımlarda yer alan "5510 Ek 19 Miktarı" yazan yerdeki tutarı 10 bin liradan çıkarması gerekiyor. Böylece kök maaş ek ödeme dahil ortaya çıkmış oluyor.

Bağ-Kur emeklileri ise e-Devlet'e girip arama kısmına "4B Emekli Aylığı" yazıp çıkan ilk bağlantıya tıklaması gerekiyor. Ardından gelen pencerede "4B Emekli Aylık Bilgilerinize ait barkodlu belge almak istiyorsanız tıklayın" sekmesini tıkladıktan sonra gelen pencerede SGK'ya ait döküm görülecektir.Sayfanın en altında "Ek Madde 19 İntibak Fark Tutarı" yazan yerin karşısındaki rakamları 10 bin liradan çıkarınca kök maaşınızı ek ödeme dahil bulabilirsiniz.

Editör: Banu Türkmenoğlu