Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı, 31 Mart 2024 seçimleri sonucu Kastamonu'da Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP)  Milliyetçi Hareket Partisi'ne (MHP) geçen Cide ve AK Parti'ye geçen Araç Belediyelerinin borcunu ele aldı.

Pazarcı, İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerin borçlarını tartışmaya açmadan önce bakılması gereken küçük belediyelerdeki durumun daha vahim olduğunu vurguladı. Yazısında "Elbette bu kara deliğin kapanması gerekiyor" diyen Pazarcı, birçok belediyenin benzer sorunlarla karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Kastamonu Cide'de CHP'den MHP'ye geçen belediyenin durumunu aktaran Pazarcı, Belediye Başkanı Demir'in göreve geldiği günden bu yana icralarla uğraştığını, durumun benzer şekilde Araç Belediyesi için de geçerli olduğunu söyleyen Pazarcı, burada da mali tablonun içler acısı olduğunu dile getirdi.

Kastamonu'yu örnek gösterdi, 'bizde niye yok?' diye sordu Kastamonu'yu örnek gösterdi, 'bizde niye yok?' diye sordu

Cide'de Belediyesi Nejdet Demir'in, önceki yönetimi sosyal tesislerde alem yapmak ve tekel bayilerinden alınan rakı ve şarap faturalarını meşrubat olarak gösterdiklerini iddia etmesi ile dikkat çekmişti.

CHP'nin bıraktığı pek çok yer böyle diye konuşan Pazarcı; Cide Belediyesi'nin borç durumunu köşe yazısında gündeme taşıdı.

Pazarcı: "Cide Belediyesi ciddi mali sıkıntılar içinde. Başkan Necdet Demir, belediyenin kasasının boş olduğunu ve borçların 100 milyonun üstünde olduğunu belirtti. Hacizler nedeniyle belediyenin tüm araçları, başkanın makam aracı dahil, el konulmuş durumda." Elektrik enerjisi sağlayan şirketin de elektrikleri kesmek için kapıya dayandığını ifade eden Pazarcı, işçilerin maaşlarını ödeyebilmek için Başkan Necdet Demir'in Ankara'da İller Bankası'ndan kredi bulmaya çalıştığını söyledi.

Dün yayınladığı Cide Belediye Başkanlığı'nın önceki dönemden kalan borçlarını ele aldığı köşe yazısının ardından Kastamonu Belediyelerini araştırdığı, Araç Belediyesi'nin de aynı durumda olduğunu ifade eden Pazarcı; Nejdet Demir'in açıklamasını da 'çok sarsıcı' diyerek sosyal medya üzerinden paylaştı.

Pazarcı'nın paylaşımı şu şekilde oldu:

" sandınız" demiş!"

Editör: Serkan Kebecioğlu