Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik tarifelerinde bugünden (1 Temmuz) itibaren geçerli olmak üzere %38 oranında zam yapıldığını duyurdu. Bu artışın ardından, evlerde kullanılan elektriğin 100 kWh bedeli 207.23 TL oldu.

Yeni tarife ile birlikte, konutlarda düşük kademe (240 kWh'ı geçmeyen) elektrik kullanımının 1 kWh başına 2.07 TL, yüksek kademede (240 kWh üzeri) ise 1 kWh başına 3.10 TL olarak uygulanması bekleniyor. İş yerlerinde ise yüksek kademede elektrik birim fiyatının 1 kWh için 5.53 TL olması öngörülüyor.

Emekliye ek zam açıklandı: En düşük aylık belli oldu! Emekliye ek zam açıklandı: En düşük aylık belli oldu!

Elektrikli Araç Sahiplerine Yansıması

Elektrik fiyatlarındaki artış, Mayıs 2024 itibarıyla Türkiye'de sayıları 115 bine ulaşan elektrikli otomobil sahiplerini de doğrudan etkiliyor. 88.5 kWh batarya kapasitesine sahip ve 500 kilometre menzilli bir elektrikli otomobilin sahibi, aracını evden şarj ettiğinde yüksek kademeden hesaplandığında 274.3 TL’ye tamamen doldurabilecek. 1 Temmuz'dan önce bu tutar 200 TL idi. Aynı aracı iş yerinden şarj etmek ise yaklaşık 490 TL'ye mal olacak. Araç sahibinin ayda 1.500 km yol yaptığı düşünüldüğünde, evde şarja ayda toplamda 823 TL, iş yerinde şarja ise yaklaşık 1.470 TL ödemesi gerekecek.

Şarj İstasyonlarında Beklenen Fiyat Artışı

Elektrikteki tarife artışı sonrası, Türkiye'de sayıları hızla artan özel elektrikli araç şarj istasyonu işletmecilerinin de fiyatlarında artış bekleniyor. Rekabetin yoğun olduğu bu sektörde, fiyatların hemen ve aynı oranda yansıtılması beklenmiyor. Sektör temsilcilerine göre, şarj istasyonu işletmecileri önümüzdeki bir ay içerisinde fiyatlarını güncelleyerek %20 ila %30 arasında bir artış yapacaklar.

Editör: Serkan Kebecioğlu