Anayasa Mahkemesi (AYM) Ekşi Sözlük için noktayı koydu. Tartışmaların odağı haline gelen Ekşi Sözlük için detaylar haberimizde...

Sosyal medya platformu Ekşi Sözlük geçtiğimiz yılın Şubat ayında “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle erişime kapatılmıştı. Bunun üzerine itiraz eden ekşi sözlük açılmış ve ardından tekrar kapatılmıştı.

Yaklaşık 1 yıldır erişim engeli bulunan Ekşi Sözlük için kaderini belirleyecek karar verildi.

Popüler platform Ekşi Sözlük, 21 Şubat 2023 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellenmişti. Ancak AYM kararı ile Ekşi Sözlük tekrar erişilebilir hale getirildi.

1 yıla yakın bir süredir erişim engeli sorunu yaşayan Ekşi Sözlük uzun zaman sonra erişime yeniden açıldı.

27 Şubat Salı Kastamonu hava durumu, bugün hava nasıl? 27 Şubat Salı Kastamonu hava durumu, bugün hava nasıl?

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ İHLAL ETTİĞİNE KARAR VERDİ

Konuya ilişkin açıklama yapan platform, Anayasa Mahkemesi'nin daha önce Ekşi Sözlüğün erişim engeli mahkeme kararının, Anayasa’nın 26. maddesi ile güvence altına alınan ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine karar verdiği duyurdu.

BTK, Ekşi sözlüğe milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması sebebiyle geçtiğimiz yıl erişim engeli getirmişti.

Alan adıyla ilgili birçok kez sorun yaşayan Ekşi Sözlük, “eksisozluk1999.com” için alınan erişim engeli kararının arkasından “eksisozluk111.com” adresi üzerinden kullanıcılarına hizmet veriyordu.

BTK'nın sitesinde ise Ekşi Sözlüğün ilk sitesi olan "eksisozluk.com"a dair herhangi bir erişim engelinin kalmadığını görüldü.

Editör: Mehmet Salman