HALKBANK'tan Kastamonu'ya katkı sağlayacak adım HALKBANK'tan Kastamonu'ya katkı sağlayacak adım

Ekmek, hemen hemen herkesin günlük tükettiği ve sofralarının vazgeçilmezi konumunda olan bir gıda maddesi. Ancak bu seferki zam haberinin, vatandaşları oldukça zorlayacağı tahmin ediliyor. Buğday ve un fiyatlarındaki artışın doğrudan etkisiyle ekmek fiyatları da artışa geçti.

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Haluk Tezcan, buğday fiyatlarındaki artışın ekmek fiyatlarını etkileyeceğini ve fiyatların artacağını belirtti.

Tezcan, uluslararası bir konferansta yaptığı açıklamada, buğday fiyatlarının 8.5 TL civarında olduğunu ancak şu anda 9 lira 35 kuruş seviyesine yükseldiğini ifade etti.

"Yeni Zam Sinyalleri Verildi"

Tezcan, ekstra bir zam yapılmasına gerek olmadığını ve 9.5-10 TL aralığının makul bir fiyat olduğunu belirterek, bu fiyatın üzerindeki her zamın ekmek fiyatlarına yansıyacağını ve özellikle düşük gelirli kesimi zorlayabileceğini vurguladı.

Haluk Tezcan, unun düşük gelirli kesimler için temel bir gıda maddesi olduğunu vurgulayarak, un üreticilerinin ekmek fiyatlarının artmasını engellemek için politikalara destek verdiğini söyledi.

Tezcan, dünya genelinde buğdayın ton fiyatının 220 dolar civarında olduğunu ancak Türkiye'de 320 dolara kadar ulaştığını belirterek, çiftçilerin üretimden kopmaması için desteklenmeleri gerektiğini dile getirdi. Ancak Tezcan, bu desteğin alım tutarları üzerinden değil, devlet desteklerinin artırılması yoluyla daha yerinde olacağını önerdi.

Kaynak: Kamu Son Haber