Kastamonu’nun merkezinde ve ilçelerinde yapılan ve yöresel lezzetlerinden olan eğşili pilav, bir çeşit bulgur pilavıdır. Bu pilav Kastamonu’nun meşhur siyez bulguruyla yapılır.  

Eğşili Pilav nasıl yapılır?

Öncelikle tencerede, yağ, soğanı ve biberler ince doğranıp kızgın yağda kavrulur, Ardından salça ilave edilip kavurma işlemine devam edilir. Ardından siyez bulguru ve su eklenerek 10, 15 dakika kaynatılır. Kaynayan su ve bulgura 2 su bardağı yoğurt, 2 su bardağı su çırpılıp kaynayan bulgurun içine karıştırarak eklenir. Bu karışıma ince kıyılan bütün yeşillikler ve 1 çay kaşığı limon suyu, ½ demet ısırgan otu, ½ demet ebegümeci, ½ demet taze nane, ½ demet maydanoz, ½ demet dereotu eklenir. Eğşili Pilavın içine Tuz, karabiber, kimyon eklenerek bulguru pişince tencerenin altı kapatılır.
Üzerine iki yemek kaşığı tereyağı kızdırılır, içine bir çay kaşığı biber salçası bir çay kaşığı pul biber 2 yemek kaşığı kuru nane koyup, pilavın üzerine eklenir. 

Malzemeler:

3 su bardağı haşlanmış Siyez bulguru

5 su bardağı yoğurt

2 su bardağı su

1 çay kaşığı limon suyu

½ demet ısırgan otu

½ demet ebegümeci

½ demet taze nane

½ demet maydanoz

½ demet dereotu

2 yemek kaşığı tereyağı

2 adet soğan

Tuz

Üzeri için:

Tereyağı

Pul biber

Nane

Eğşili Pilav hangi yöreye aittir?

Eğşili Pilav, Kastamonu’ya ait yöresel ve Kastamonu’nun en meşhur yemeklerindendir. Kastamonu il merkezi ve ilçeleri başta olmak üzere Kastamonu’nun Siyez bulguru kullanılarak yapılan yöresel bir yemektir.