Sinop mantısı, yöresel çorbalar, pilavlar, börekler, mantarlar, yöresel yemekler, aşlar, otlar, keşkek, tirit ve gençlere özel tatlılar gibi çeşitli kategorilerde 40 yarışmacı, kendilerine özgü tariflerini sergileyecek.

Yarışma hakkında bilgi veren Sinop Gastronomi Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Esma Halime Şahin, basın toplantısında etkinliğin detaylarına değindi. Şahin, "28 Ocak Pazar günü, tarihi Durakhan'da gerçekleşecek olan yarışmamız, Durağan Kaymakamı, Durağan Belediye Başkanlığı, Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu, DUDEF ve Durakhan Anneleri Kadın Kooperatifleri ile birlikte düzenleniyor. 10 farklı kategoride 40 yarışmacının yer alacağı etkinliğimizde, yaklaşık 40 farklı Sinop yemeği yarışacak. Ayrıca, Sinop mantısının yapımı da canlı olarak izleyicilerle buluşacak. Birinciye çeyrek altın hediyesi sunulacak ve uluslararası şefler ile Türk Milli Takımı'nın şefleri de birinciyi belirleyecekler" dedi.

Şahin ayrıca, "Bu yarışma, Durağan'da ilk kez düzenleniyor ve zengin içeriğiyle dikkat çekecek. Sadece Sinop'a ait olan ve her ilçeden gelen yemeklerin sergileneceği etkinliğimizde, Sinop'un farklı bölgelerinden yaklaşık 30'a yakın yemeği tanıtacağız. Bu yarışma, Sinop'un zengin mutfak kültürünü ve çeşitliliğini ön plana çıkaracak" şeklinde konuştu.

Kurtlar Vadisi yıldızının Bolu'daki fabrikasında patlama Kurtlar Vadisi yıldızının Bolu'daki fabrikasında patlama

Sinop'un mutfak mirası hakkında da konuşan Şahin, "Sinop, sadece bir mantı ile değil, 300'den fazla çeşide sahip zengin bir mutfak kültürüne sahip. Bu çeşitliliği kanıtlamak amacıyla bir yemek kitabı da hazırlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Yemek yarışması, 28 Ocak Pazar günü tarihi Durakhan'da gerçekleşecek ve yöresel lezzetleri keşfetmek isteyen herkesi bekliyor.

Kaynak: İHA