Yaptığı imalatlarla Kastamonu Üniversitesi’ne katma değer kazandıran, Makine Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Fuat Kartal çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulundu.

Üç farklı çalışmayı hayata geçirdiğini ifade eden Kartal, bunların üzüm ezme ve patlatma makinası, meyve pres makinaları ve katı meyve öğütücüler olduğunu belirtti.

Öğretmen Akademileri'nin bu haftaki konusu Bestami Yazgan'dan! Öğretmen Akademileri'nin bu haftaki konusu Bestami Yazgan'dan!

Whatsapp Görsel 2024 05 02 Saat 12.53.25 B51F3Af7Doç. Dr. Kartal yaptıkları çalışmalar hakkında yaptığı açıklamada: “Ben bir Anadolu insanı olarak çocukken yetiştirdiğimiz üzümleri şıraya dönüştürürken annelerimizin çektikleri zahmet halen gözümün önündedir. Üzüm çizmelerle uzun süre ezilir, ellerle posaları ayıklanır, kendinizi arılardan koruyamazsınız ve sağlığa uygunluk durumu da istenilen durumda değildir çok zahmetlidir. Bunlara şahit olunca çocukluğumda aklıma yerleştirdiğim durum, bir makine yaparak insanımıza hizmet etme fikri olmuştur. Hamdolsun ki Rabbim bana bunu nasip eyledi” dedi.

(Mahmut KÜÇÜK)

Kaynak: Mahmut KÜÇÜK