Diyarbakır'ın Çınar ilçesi ile Mardin'in Mazıdağı ilçesi arasındaki alanlarda çıkan anız yangını rüzgarın etkisiyle büyüdü.

Yangına müdahale için Diyarbakır ve Mardin'den AFAD, Orman İşletme Müdürlüğü, itfaiye ve 112 Acil Sağlık ekipleri sevk edildi.

Ekiplerin müdahalesi sonucunda yangın kontrol altına alındı.

11 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yangınlarda 11 kişinin yaşamını kaybettiğini, 78 kişinin ise alevlerden etkilendiğini duyurdu.

Diyarbakır Ve Mardin Arasında Anız Yangını 11 Can Kaybı, 78 Yaralı (3)

5 HASTA YOĞUN BAKIMDA

Bakan Koca, yangın nedeniyle Diyarbakır'da 5 hastanın yoğun bakımda, 4'ünün ise entübe olduğunu duyurdu. 

ŞANLIURFA'DA BİR HASTA ENTÜBE

Koca, Şanlıurfa'da ise bir hastanın entübe olduğunu açıkladı.

"Hastanelerimizde tedavisi süren toplam hasta sayısı 6." ifadelerini kullanan Koca, "Yangınlar sebebi ile olay yerlerine Diyarbakır’dan 24 Ambulans ve 3 UMKE Timi ile Mardin’den 15 Ambulans ve 4 UMKE Timi görevlendirilmiştir." dedi.

Sönen yangınlar için soğutma çalışmaları devam ediyor.

Diyarbakır Ve Mardin Arasında Anız Yangını 11 Can Kaybı, 78 Yaralı (2)

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada yangınla ilgili Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali'nde Kastamonu boy gösterdi Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali'nde Kastamonu boy gösterdi

Bu arada, yangının etkili olduğu alan drone ile görüntülendi.

Görüntüde, soğutma çalışmalarına katılan helikopterin Göksu Barajı'ndan aldığı suyu yangının etkili olduğu bölgeye taşıması, Diyarbakır ve Mardin'de yangından etkilenen alanlar görülüyor.

YARALILARDAN BİR KİŞİ KURTARILAMADI

Yaralılardan Remzi Yılmaz da tedavi gördüğü Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı. Diğer yaralıların hastanedeki tedavilerinin sürdüğü bildirildi.

Kaynak: AA