Hastane Afet Planı (HAP) tatbikatının amacı afet ve acil durumlara ilişkin risklerini önlemeyi ve azaltmayı, afet ve acil durumlara karşı hazırlıklı kılmayı tüm sağlık tesislerimizde olumsuz durumlara karşı hazırlıklı olmayı amaçlamaktadır.

Çatalzeytin İlçe Devlet Hastanesinde gerçekleştirilen tatbikatta; Senaryo gereği, Hastane Başhekimi Dr. Anıl Kutlubay’ın saat 14:30’da Çatalzeytin Meslek Yüksek Okulu Müdürü tarafından aranarak yaklaşık 15 öğrencinin doğum günü kutlaması sırasında yedikleri pastanın ardından bulantı, kusma, ishal, yüksek ateş şikayetleri görüldüğü bilgisini öğrenmesi üzerine Acil Polikliniğinde 2 adet acil müşahede yatağı dışında yatak olmaması ve kısa süre içinde çok sayıda hasta ile karşılaşacağı öngörülerek ivedilikle Olay Yönetim Ekibinin Olay Yönetim Merkezinde toplanması talimatı verilmiştir. Olay Yönetim Ekibince yapılan ilk toplantı sonucunda risk değerlendirmesi yapılarak Hastane Afet Planı devreye sokulmuş ve “Mor Kod” ilan edilmiştir.

Hastane Afet Planı Başkanı talimatları ile Operasyon Şefi organizasyonunda, tüm personel göreve çağırılmış, acil hal dışında hasta alımı durdurulmuş, mevcut hastaların tahliyesi sağlanmış, basın, personel toplanma, triaj, yeşil, sarı ve kırmızı alanlar belirlenerek geçici hastane hizmet binası (eski otogar) toplu zehirlenme vakalarını karşılamak üzere hazır hale getirilmiştir. Gerek kendi imkanlarıyla gerek 112 ambulansı ile hastaneye gelmeye başlayan hastalara yönelik ilk değerlendirme ve tedavilere başlanmış, kırmızı kodlu hastaların 112 ambulansı ile sevki sağlanmış; hasta yakınları ve basın, güvenlik görevlilerince uygun şekilde yönlendirilerek sakinleştirilmiştir.

Hastaneler arası imzalanan protokoller gereği Abana ve Bozkurt Devlet Hastaneleri’nden malzeme tedariği sağlanmış, çalışan personelin çalışma vardiyaları planlanmış, basın ve ilgili kurumlar bilgilendirilerek, daha fazla gelen hasta olmaması ve mevcut hastaların tedavilerinin planlanarak taburculuklarının sağlanması sonrasında kademeli şekilde normal çalışma düzenine dönülmüş ve “Yeşil Kod” ilan edilerek Hastane Afet Planı Tatbikatı sona erdirilmiştir.

kastamonu sağlık müdürlüğü (2)-1

Kastamonu'da 28 Şubat 2024 bugün Nöbetçi Eczane hangisi? Kastamonu'da 28 Şubat 2024 bugün Nöbetçi Eczane hangisi?

Editör: Banu Türkmenoğlu