Erdoğan, Netanyahu'nun işlediği savaş suçlarının er ya da geç yargılanacağını ve adaletin tecelli edeceğini vurguladı. Ayrıca, İsrail'in Filistin'e yönelik politikalarını eleştirerek, bölgedeki durumu değerlendirdi ve İsrail'in Gazze'de tampon bölge kurma iddiasını reddetti.

Erdoğan, barış konusundaki çabalarını sürdürdüklerini ve İsrail-Filistin Barış Konferansı'na ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarında öne çıkan konular şöyle:

- "(İsrail'in Filistin dışında Hamas üyelerine suikast planı) Türkiye'ye karşı böyle bir adıma cüret ederlerse bedelini bellerini doğrultamayacak surette öderler."

- "Türkiye’nin hem istihbarat hem güvenlik alanında aldığı mesafeyi dünyada bilmeyen yoktur. Bunu da kimsenin aklından çıkartmaması gerekir."

- "(İsveç'in NATO üyelik süreci) Muhataplarımıza 'Cumhurbaşkanı olarak parlamentoya sevk ettim ve bana teşekkür ettiniz. Sizlerden de bir şey bekliyorum' diyorum."

- "İsrail'e yönelik başta ABD olmak üzere tüm Batılı ülkelerin destekleri olmasaydı, şu anda bölgemizde böylesi bir tabloyla karşı karşıya olmazdık."

- "İsrail Başbakanı Netanyahu şu anda iflas ile baş başa kalmış bir durumdadır. Her an iflas bayrağını çekebilir."

- "Netanyahu yaptıklarının cezasını ödemekten kaçamayacaktır. Er ya da geç yargılanacak ve işlediği savaş suçlarının bedelini de ödeyecektir."

Bakan Tunç: “Bölge Adliye Mahkemesi Kastamonu'ya yakışır” Bakan Tunç: “Bölge Adliye Mahkemesi Kastamonu'ya yakışır”

- "İsrail'in Gazze'de tampon bölge kuracağı iddiası) Tartışılmasını bile Filistinli kardeşlerime saygısızlık olarak görürüm, tartışılacak bir plan değil."

- "(Gazze) Bu topraklar Filistinlilerindir. Ne olacağına, kimin yöneteceğine Filistin halkı karar verir. Onların kararı üzerinde karar verici tanımıyoruz."

- "(İsrail-Filistin Barış Konferansı) Biz garantörlüğe de bu konferansa ev sahipliği yapmaya da hazırız. Yeter ki barışı gerçekten istesinler."

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA)