Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilere verilecek bayram ikramiyesinin ardından dul ve yetim bayram ikramiyesinin miktarını da açıkladı.

Emeklilere ilk defa 2018 yılında 1000 lira olarak verilmeye başlanan bayram ikramiyesi 2021 yılında 1.100 TL’ye, geçen yıl bayram öncesi de 2.000 TL’ye yükseldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bayram ikramiyesinin 3.000 liraya çıkartıldığını açıkladı. Emekliler zamlı bayram ikramiyesini Ramazan Bayramı’nda almaya başlayacaklar.

TBMM'DE GÜNDEME GELECEK

Emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında ödenen ikramiyenin artırılması için yasal düzenleme gerçekleşecek. TBMM Başkanlığına sunulan yargı paketine bu amaçla yeni madde eklendi. Yasal düzenleme, Meclis yerel seçim dolayısıyla çalışmalarına ara vermeden önce hayata geçirilecek.

İKRAMİYELER ARTTIRILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ordu'da yaptığı konuşmada emekli ikramiyesinin 3 bin TL'ye yükseltildiğini duyurdu. Ayrıca, dul ve yetimlerin alacakları ikramiye oranı da netleşti. Dul ve yetim aylığı, emekli maaş zammı ve enflasyon farkı baz alınarak hesaplanıyor.

Kabine toplantısının ardından en düşük emekli maaşının 10.000 TL’ye çıkartılmasıyla dul ve yetim aylığı şu şekilde belirlenmişti:

2024 yılı zamlı dul ve yetim maaşları tablosuna göre:

Özel Güvenlik Görevlileri eğitim alıyor! Özel Güvenlik Görevlileri eğitim alıyor!
  • Yüzde 25 hissesi olan bir vatandaş 2.500 TL,
  • Yüzde 50 hissesi olan bir kişi 5.000 TL,
  • Yüzde 75 oranında dul ve yetim aylığı alan bir kişi 7.500 TL maaş alıyor.

DUL VE YETİM BAYRAM İKRAMİYESİ NE KADAR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün yaptığı açıklamasına göre emekli ikramiyesi 3 bin TL olacak. Buna göre dul ve yetimlerin alacağı emekli ikramiyesi de ortaya çıktı.

EMEKLİ HİSSE ORANI 1/1 OLANLARA TAM ÖDEME YAPILACAK

Emekli hisse oranı 1/1 olanlara tam ödeme yapılacak, yani maaşlarını tam olarak hak eden tüm emekliler 3 bin TL'lik emekli ikramiyesini alacaklar. Diğer taraftan, dul ve yetimlere ise hak ediş oranlarına göre emekli ikramiyesi ödenecek

DUL VE YETİMLERE FARKLI ÖDENECEK

Bu kapsamda, emekli maaşlarının yüzde 75'ini hak edenlere 2250 TL, yüzde 50'sini hak edenlere 1500 TL ve yüzde 25'ini hak edenlere ise 750 TL ödeme yapılacak.

Editör: Mehmet Salman