Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, '2023 Yılı Dış Ticaret Rakamları Açıklaması” programındaki konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Provokasyonlarla, art niyetli söylemlerle, ülkemizi bölgedeki ortaklarından, tarihi bağlarının olduğu kardeş ülkelerden koparma girişimlerinin farkında olunduğunu belirterek, "İslam düşmanlığına ve yabancı karşıtlığına varan bir furyayla karşı karşıyayız. Muhalefet aktörleri de bu nefret siyasetine gönüllü figüranlık yapmaktadır." şeklinde konuştu.

Cep telefonu faturalarına zam geliyor! Cep telefonu faturalarına zam geliyor!

Erdoğan konuşmasının devamında Süper kupa maçındaki krize değinerek, "Burada Türkiye'nin çıkarlarına yönelik çok açık bir sabotaj girişimi var. Nasıl daha önceki kirli senaryoları yırtıp attıysak bu oyunu da mutlaka boşa çıkaracağız."" açıklamasında bulundu.

2023 YILI İHRACAT RAKAMLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2023 yılına dair ihracat rakamlarına ilşkin konuşmasında, "2023 yılı ihracatımız geçen yıla göre yüzde 0,6 oranında artışla 255 milyar 809 milyon dolara ulaşarak, Cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırmıştır. 255 milyar dolar ihracat hedefimizi de aştık. 2023 yılı ekim ayı itibarıyla yıllık hizmet ihracatı tarihi rekor seviye ile 99 milyar 254 milyon dolar olarak gerçekleşti. Son 5 aydır dış ticaret açığı ve cari işlemler açığının kalıcı olarak düşmeye başladığını görüyoruz. Önümüzdeki dönemde iyileşmenin süreceğine inanıyoruz." açıklamalarında bulundu.

ENFLASYONDA DÜŞÜŞ İÇİN TARİH

"Enflasyon alınan onca tedbire rağmen yüksek seyretmeye devam ediyor. Üretim, istihdam ve ekonomik büyümeden taviz vermeden enflasyonu tekrar tek haneli rakamlara indirmeyi hedefliyoruz. Aldığımız önlemlerle enflasyonun ateşi düşmeye başladı. Yılın ikinci yarısından itibaren küresel ekonomide yeni bir olağanüstülük yaşanmazsa politikalarımızın etkisini daha net göreceğiz."

Kaynak: AA