İnebolu Soğukpınar Köyü Muhtarı Selahattin Canoğlu, istasyondaki konteynerin yetersiz oluşu nedeniyle İnebolu ve çevre ilçe belediyelerin getirdiği çöplerin açık alana boşaltıldığını ifade etmişti.

Canoğlu, "Kastamonu'dan gelen konteyner yetersiz geliyor. Çöpleri onun için dışarı döküyorlar. Bilhassa yaz sezonunda sürekli olarak yedek konteynerlerin olması lazım. Dışarı çöplerin atılmaması lazım. Zaten memleketimiz sürekli hastalıklarla savaşıyor. Bir de bunu yaşamamalıyız” dedi.

Bu durum üzerine Mahalli İdareler Birliği (KASMİB), kötü görüntünün önüne geçti. KASMİB’ten konuyla ilgili yapılan açıklamada ise şunlar ifade edildi:

“Kastamonu Mahalli İdareler Birliği, Kastamonu İli genelinde katı atık yönetiminden sorumlu kuruluştur. Kastamonu merkez ve 19 ilçe belediyesi ile Kastamonu il ve ilçe özel idare müdürlüklerinin ortak kullandığı katl atık aktarma istasyonları ile Devrekani ilçemizde bulunan Katı Atık Bertaraf Tesisinin işletimi Mahalli İdareler Birliği'miz tarafından yürütülmektedir. Halen 6 adet ilçemizde katl atık aktarma istasyonumuz bulunmakta ve bu istasyonlarımız ilçe belediyelerimiz ve ilçe özel idarelerimizce ortak kullanılmaktadır. İnebolu İlçemizdeki katı atık aktarma istasyonu da İnebolu, Doğanyurt, Abana, Bozkurt ve Çatalzeytin belediyelerinin ve buralardaki ilçe özel idarelerimizin ortak kullandığı bir aktarma istasyonudur. Bu yıl okulların tatil olmasının akabinde kurban bayramına girilmesi nedeniyle, özellikle sahil ilçelerimizde il dışından gelen hemşehrilerimiz ve turizm canlılığı nedeniyle ani nüfus artış ve buna bağlı olarak evsel katı atık miktarlarında ciddi artış olmuştur. İnebolu ilçemizdeki aktarma istasyonu ise çok sayıda yerleşim yerine ve yüksek bir nüfusa hizmet veren önemli bir istasyon olduğundan yoğunluk yaşanmıştır. Katı atıkların taşınmasında kullandığımız araçlar ise zaman zaman yetersiz kaldığından bu istasyonumuzun içine katı atıkların geçici depolanması söz konusu olmuştur. Ancak bu olumsuzluk kısa süre içinde giderilmiş, bu istasyonumuzda geçici depolanan katı atıklar tamamen temizlenerek kaldırılmış ve Devrekani İlçemizde bulunan Katı Atık Bertaraf Tesisimize taşınmıştır. Bundan sonra da herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için gerekli tedbirler alınmıştır.”