Programa Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, Başkan Vekili Mehmet Yurt, Başkan Yardımcısı Resul Köprülü, MHP MYK Üyesi Yüksel Aydın, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkanı Hüseyin Mahmutoğlu, Kastamonu Entegre Fabrikalar Direktörü Enis Koç, Belediye Meclisi Üyeleri, Ülkü Ocakları Kastamonu İl Başkanı Yusuf Ekşioğlu, bazı STK başkan ve yöneticileri, Muhtarlar, Belediye Başkanlığı Birim Müdürleri ve bazı çalışanlar ile diğer davetliler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Belediye Başkanı Vidinlioğlu, Kastamonu Entegre Fabrikalar Direktörü Koç ve MHP MYK Üyesi Yüksel Aydın konuşma yaptı. Konuşmaların ardından kurban kesimi gerçekleştirilerek dua yapıldı. Ardından da protokol üyelerinin katılımıyla butona basılarak ilk harç temele atıldı.

Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Bu ikinci kreşimiz olacak. İlk kreşimizi hizmete açalı üzerinden epey bir zaman geçti. İlk kreşimizle Türkiye’de bir ilke imza atmıştık. İçerisinde Oyuncak Kütüphanesi’ni de kurmuştuk. Bu projemizden çok olumlu tepkiler aldık. Şehir her geçen gün büyüyor. Bizim de projelerimizden biri Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’ne bir kreş yapmaktı. Hedefimiz daha erken bu projemizi hayata geçirmekti ancak ülke olarak çok sıkıntılı bir süreçten geçtik. Nasip bugüneymiş. Bugün temelini atıyoruz çok hızlı şekilde bitireceğiz. Hayata geçirdiğimiz çok projemiz var. Önceki gün kıymetli Çankırı Belediye Başkanımız bizimle birlikteydi. Projelerimizi gezdik. Hayata geçirdiğimiz projelerimizi komşumuzla paylaşmış olduk. Önümüzdeki süreçte su sıkıntısı yaşanacak. Bunu her konuşmamda defaten söylüyorum.

Şuan belki bu sıkıntıyı çok hissetmiyoruz ancak süreç her geçen gün geriye gidebilir. Bunun için tarım arazilerinde yapılacak sulamalarda kullanılacak su çok önemli. Dünyanın gündemine artık, yağmur ve kar suyu hasadı kavramları girdi. Gri su denen sudan bahsediyorum. Yeni kurduğumuz Park ve Bahçeler yerleşkemizde kar ve yağmur suyu hasadıyla sulamalarımızı yapıyoruz. Yaklaşık 5 dönümün üzerinde bir alanda seramız var. Önceden çok ciddi bütçe ayırdığımız peyzaj ve refüjlerdeki çiçeklenmeyi kendimiz üretiyoruz. Belediyecilik son dönemde en çok sosyal belediyecilik anlamında kendini gösteriyor. Biz ilk göreve başladığımız günden bugüne sloganımı  ‘Üretken belediyecilik’, ‘Hayatın her alanına dokunan belediyecilik.’ Benim özelimde bunun en önemli kısmı çocuklara ve gençlere yapılan yatırımlar. Çünkü geleceğimiz onlar. Onlar geleceğimize şekil verecekler. Ondan ötürüdür ki sosyal belediyecilik anlamında bu tarz bileşkelerin olması çok önemli.

10 derslikli bir kreş burası. Mehmet Akif Ersoy Mahallemiz şehrimizin yeni yüzlerinden biri. Mahallemize yaptığımız yatırımlar çok ciddi boyutlarda. Burada hiç alt yapı yoktu. Alt yapıyı tamamen elden geçirdik. Cami el birliğiyle bitecek. Kreşin temelini attık. Kapalı Pazar alanın çok kısa bir süre sonra teslim alacağımızı düşünüyoruz. Söz verdiğimiz her şeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Eksiklikler var mıdır? Elbette vardır. Hayata geçmeyen projeler var mıdır? Vardır. Bu ara ara gündeme geliyor. Bu projelerin öncelik sırası var. İmkanlarla orantılı. Ama niyet halis olunca akıbette iyi olur. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun diyorum. Bu konuda özellikle Kastamonu Entegre ailesine Enis beyin şahsında, Haluk beyin şahsında, Yahya Kiğılı beye özellikle teşekkür ediyorum. Hiçbir talebimizi geri çevirmediler. Böyle bir yatırıma destek vermeleri bizim için takdire şayan. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılıyla ilgili de birkaç cümle etmek istiyorum. Son günlerde çok fazla tezvirat oldu. Bizim tabi sınırlarımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırlarıyla sınırlı değil. Bizim gönül coğrafyamızın sınırları çok fazla.

Dolayısıyla bir yerde yangın olduğu zaman o yangın daha fazla ilerlemesin diye bir alan belirlersiniz. Yangının önünü kesmeye çalışırsınız. Yangını burada nihayetlendirelim dersiniz. Sizin güneyiniz, kuzeyiniz yangın yeriyken ben bu yangından etkilenmem bu yangın beni ilgilendirmez diyemezsiniz.  Siz isteseniz de istemeseniz de coğrafyanız nasıl kaderse kimliğiniz de aynı oranda kaderinizdir. Biz imparatorluk bakiyesi Türkiye Cumhuriyeti Devletiyiz. Hasta adam dedikleri Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni çıkarmış bir milletin mensuplarıyız. Onun için bu kimliğiniz kapıdan çıktığınız anda size yapışır. Benim Türklükle bir ilgim yok, benim İslam’la bir ilgim yok deme şansına sahip değilsiniz. Sizin sırtınızda binlerce yıllık Türk tarihinin ve İslam coğrafyasının sorumlulukları sizin üzerinizde. İddia sahibi olmak budur. Bizde o anlamda hassasiyeti gösterip etkinliklerin dozunu ona göre ayarlıyoruz. Yanı başımızda çocuklar ölürken o konuda hassas davranalım modunda birkaç gün bazı etkinlikleri ertelemenin daha münasip olacağını düşündük. Fakat olayın yansıması farklı oldu.

Kastamonu’da “Engelsiz Yaşam Merkezi” sevinci Kastamonu’da “Engelsiz Yaşam Merkezi” sevinci

Sözü etkinlikler iptal etti noktasına getirildi. Okuryazar olan herkesin okuyup anlayabileceği bir şekilde yazılmıştı yazı. İptal değil bazı etkinlikleri kısa bir süre erteleme diye söylemiştik. Daha sonra yüz yıl her zaman gelmiyor. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını görkemli şekilde kutlamanın hem Cumhurbaşkanımızın hem de Genel Başkanımızın gösterdiği bir irade var. 100’üncü yıl etkinliklerini de ertelemeden ziyade hoş bir seda bırakacak şekilde yapalım istedik. Bu konuda bir siyasi partinin temsilcisi sosyal medyadan çok rahatlıkla “O’nun adı Gazi değil, Mustafa Kemal Atatürk’ diye yazmış. Mustafa anne babasının verdiği isimdir. Kemal öğretmeninin verdiği isimdir. Atatürk de bu milletin O’na verdiği soyaddır. Ama Gazilik unvanını kendisi kazanmıştır. Ben Gazi deyince aklıma başkası gelmiyor. Büyük Gazi dediğinizde aklınıza gelecek yegane isim Mustafa Kemal Atatürk’tür. Eski il başkanı sadece Mustafa Kemal derdi. Sanki arkadaşına hitap eder gibi. Kendi içlerinde birbirlerine laf söyleyemeyip beni Cumhuriyet ve Atatürk üzerinden sorguya çekmek kimsenin haddi de değil hakkı da değil.

Ben Cumhuriyetçiliğimin, Atatürkçülüğümün zekatını versem onlar gibi onlarcasına yeter. Biz gardırop Atatürkçüsü değiliz. Biz Evlad-ı Fatihan’ı da biliriz. Osmanlı’nın küllerinden Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran iradeyi de biliriz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bizim her zaman başımızın tacıdır, gönlümüzün ilacıdır. Bu konuda tezvirata gerek yok. Herkes haddini ve hakkını bilerek konuşmalı. Sosyal medya kimsenin şov yeri değil. Her konuşmamda mutlak ama mutlak hem Cumhuriyetimize hem de Büyük Öndere mutlaka atıfta bulunurum. Onun için bu konuda bir şey söyleme gereği hissetmemiştim. Lakin bu işi bir yarış haline getirdiler. Kimin ne kadar Atatürkçü olduğunu kimin ne kadar Atatürk’ü sevdiğini bu millet biliyor herkes biliyor.”

ENİS KOÇ: DAHA GÜZEL YARINLAR İÇİN ÇALIŞMAYA KARARLILIKLA DEVAM EDİYORUZ.

Kastamonu Entegre Fabrikalar Direktörü Enis Koç ise kreşin şehre hayırlar getirmesini dileyerek şöyle konuştu: “Buradaki çocukların gelecekte büyük işlere imza atmasını yürekten temenni ediyorum. Kastamonu Entegre olarak, kurulduğumuz günden bu yana sadece ekonomik alanda değil sosyal ve çevresel konularda da ülkemize, insanımıza değer katmaya gayret ettik. Bu misyonumuzu ‘Doğadan Hayata Köprü’ olarak tanımlıyoruz. Bu bir slogan ya da kampanya değil, Kastamonu Entegre’nin varoluş gayesi. Doğadan ilham alarak, ülkemiz, insanımız ve dünya için çalışıyor, geleceğe adımlarla yürüyoruz. Eğitim ve çocukların güvenli geleceği bu amacımızın en önemli yapıtaşlarından. Çocuklarımızın sağlam bir şekilde büyümelerini sağlamak, onlara sevgi dolu bir ortam sunmak ve eğitim olanaklarını üs seviyelere çıkarmak şirket olarak her zaman önemsediğimiz bir konu. Kastamonu belediyesi ile gerçekleştireceğimiz Kreș ve Gündüz Bakım evi, çocuklarımızın güvenli, sağlıklı ve sevgi dolu bir ortamda yetişmelerini sağlamak amacıyla hayata geçirildi.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Kreş ve Çocuk Bakımevi açık ve kapalı alanlar dahil toplam 1164 m2 alana sahip; 10 sınıf ve etkinlik salonunun olduğu kreș ve çocuk bakımevinde çocuklarımızın mutlu, keyifli, huzurlu anlar yaşamasını bekliyoruz. Burada çocuklarımız, sadece okuma yazma, oyun ve eğlenceyi deneyimlemeyecek, aynı zamanda sevgiyi, saygıyı, paylaşma ve dayanışma gibi değerleri de öğrenecekler. Güvenli bir ortamda büyümelerine katkıda bulunurken, topluma faydalı bireyler merkez, olarak onların yetişmelerini sağlıklı da sağlayacak. Kastamonu Entegre olarak, yarım asrı aşan köklü tarihimizde olduğu gibi bugün de daha güzel yarınlar için çalışmaya kararlılıkla devam ediyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutladığımız şu günlerde daha fazla çalışmaya, üretmeye odaklanarak Kastamonu’muzun, ülkemizin aydınlık geleceğine omuz vereceğiz. Bu önemli projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen Kastamonu Belediye Başkanımız Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu’na, belediye yetkililerine, yüklenici firma Atahan İnşaata ve tüm paydaşlarımıza sizlerin huzurunda teşekkür etmek istiyorum. Onların çabalarıyla projemizi başarıyla tamamladık. Ceo’muz Sayın Haluk Yıldız Bey’in sevgi ve saygılarını iletiyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

YÜKSEL AYDIN: BÖYLE ACIMASIZLIK OLMAZ

MHP MYK Üyesi Yüksel Aydın ise katılımcıları selamlayarak şunları söyledi: “Kastamonu iş insanlarından her zaman talebimiz buydu. Memleketlerine güçleri oranında sahip çıkmak, memleketlerine işlerinin potansiyeli oranında yatırım yapmak konusunda çağrımızı hem geçmiş dönem İl Başkanlığı dönemimizde hem de Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Yönetim Kurulu Üyesi olarak samimi olarak teklif etmiştik, çağrı yapmıştık. Çok şükür sayıları çok az da olsa iş insanlarımızdan, özellikle Kastamonu Entegre sahiplerine, ortaklarına, Kastamonu'daki temsilcisi olan Enis Bey'e Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi adına şükranlarımı arz ediyorum. Bu bildiğim kadarıyla ikinci çocuk bakım evi olacak. Belediyemizle beraber böyle bir çalışmayı, böyle bir hayrı gerçekleştirdikleri için ‘Allah razı olsun’ diyorum. Tabii insanlığın bittiği bir süreci biz ekranlardan yaşıyoruz.

Katliamların katliamının yapıldığı Filistin'de genel başkanımızın ifadesiyle ‘Biz Osmanlı bakiyesi bir milletiz’ dolayısıyla bizim dünyanın neresinde bir mazlum varsa onun yanında olma gibi bir mecburiyetimiz var. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden kimse geri durmasını beklememelidir. Kudüs Genel Başkanımızın ifadesiyle  ‘Kudüs güvende değilse Ankara güvende değildir’ dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti bütün kurumlarıyla beraber yaşanan vahşete ‘Ne yapılabilir?’ çalışması içerisinde. Her şey fiziki anlamda müdahale olarak görülmemelidir. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin artık özgül ağırlığı çok farklıdır. Evde uyuduğumuz uyku, yediğimiz lokmalar boğazımıza diziliyor. Dolayısıyla Türkiye'nin bu coğrafyada yaşanan hiçbir hadiseye bağımsız kalamayacağının bilinmesini istiyoruz. Kalmadığı için bugün Küresel bir güç olma yolunda adım adım Türkiye Cumhuriyeti Devleti ilerlemektedir. Onun için Cenabı Allah yar ve yardımcıları olsun Filistin'deki vatandaşlarımızın. Bizim ‘Türklük bedenimiz, İslam ruhumuzdur’ orada yaşanan her hadise ziyadesiyle bizi kahrediyor. Bazen diyorsunuz ki imkan olsa da gidip orada ne yapılması gerekiyorsa bireysel olarak yapabilsin. Dolayısıyla Allah yar ve yardımcıları olsun. Cenabı Allah kolaylıklar versin. Bu zulmü reva görenleri Amerika'sından, Avrupa Birliği'ne Cenabıhak kahru perişan eylesin. Ukrayna'da bir savaş yaşanıyor. İki yaşlıların yaşlının ölümüyle ilgili kıyameti koparan Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri, dün rakam açıklanıyor rakam 7 binin üzerinde şehit var, yüzde 60’ı çocuk, ne diyor Amerika Birleşik Devletleri'nin sözcüsü? ‘Savaştır, bunlar olur’ böyle acımasızlık olmaz.”

İlimizde yapılacak Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı etkinliklerine ilişkin de konuşan Aydın: “Kastamonu'da yapılacak bir etkinliğe de salça olmak, lüzumsuzluk etmek, onların kim olduğunu biliyoruz. Onlar az önce Belediye Başkanımızın dediği gibi ‘gardırop Atatürkçüsü’ terör örgütleriyle 28 Mayıs seçimi öncesi Gazi Mustafa Kemal Paşa Atatürk size ‘Terör örgütleriyle ittifak yapın da Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni idaresini ele geçirin’ mi dedi? O zaman neredeydi aklınız? ‘FETÖ'yle ittifak yapın da Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yönetimini ele mi geçirin mi?’ dedi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk? Gazi Mustafa Kemal Atatürk hayatta olsa bunların hiçbirinin Cumhuriyet Halk Partisi'nde yer almaları mümkün değildir. Hele Kastamonu'daki o meczup, ‘meczup’ diyorum önce adını temizleyeceksin Sayın İl Başkanı. Sana söyledik sen örgütçüsün. Kastamonu halkı senin siyasetini kabul etmez. Sen delegeleri ayarlayıp İl Başkanı olabilirsin. Peki Afyon'da yaşadıklarının cevabını Kastamonu halkına verdin mi?

Gazeteciler o topladığınız bağışlarla eşinizin üzerine yaptığınız işle ilgili dekontlar yayınladılar, onun cevabını verdin mi? Sen ne zamandan beri Atatürkçü oluyorsun? Sizin Atatürk’ün değerleriyle alakanız yok, onun için bu konuda konuşmak için 40 fırın ekmek yemeniz lazım. Siz Böyle sapkın ideolojilerinizle uğraşın. Kastamonu insanı sizi zaten izole etmiştir. ‘Memleketim’ dediğin Afyon size ismini takmıştır. Ne diye bağırdılar? ‘Hırsızlar dışarı’ isminiz bundan sonra o. Dolayısıyla öyle borç beleş işlerle alanın da boş olduğunu zannetmeyin. Şöyle kenarda kıyıda duruyoruz, kendine öyle iş arama, Atatürkçülük sizi özümsemeyeceğiniz kadar büyük bir idealdir. Onun için Cumhuriyet’in 100’üncü yılı önemli. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını da kutlayacağız. İnşallah nice yüz yıllara yeni yetişecek nesiller Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet götüreceklerdir” dedi.

Belediyenin çalışmalarını sürdürdüğünü de ifade eden Aydın: “Elde olanla mücadele etmeye çalışıyor. Yetmiyor işte kredi bulmaya çalışıyor, yetmiyor Bütün imkanları seferber ediyor. Eksik var mıdır? Vardır. Az önce kendisi de ifade etti. İnşallah bu belediye bizim, bu belediye Kastamonuluların. Bu belediye dün başka bir arkadaşımız yönetiyordu, bugün biz yönetiyoruz ama baki olan Kastamonu. Kastamonu'ya yapılan yatırımlara hep beraber sahip çıkmak durumundayız. Dolayısıyla inşallah 31 Mart 2024’te bir seçim yaşayacağız. Milliyetçi Hareket Partisi olarak şekli henüz belirlenmemiş bir süreç var. Biz teşkilatımızla beraber hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Hayırlara vesile olmasını diliyorum. 5 yıl çabuk geçiyor. Bu 5 yılda nasıl bir süreç yaşayacağız hep beraber göreceğiz ama Cumhur İttifakı olarak yukarıda çalışmalar devam ediyor. Sürecin nasıl işleyeceğini hep beraber göreceğiz. İnşallah Cumhuriyet’in 100’üncü yüzyılında az önce ifade ettiğim o şer ittifakının elindeki belediyeler de geri alarak milletimizin hak ettiği hizmetleri sunabilme adına hayırlı bir seçim olur diye düşünüyoruz” dedi.

(Cengiz Muhziroğlu)

3-592-715-26

1-73