Milli Mücadele ruhunu canlı tutarak geçtiğimiz yıllarda Karadeniz'e yaptığı kano seyahatiyle adından söz ettiren Ahmet Ergün ve Keremhan Kara, bu sefer de kendi imal ettiği kanoyu suyla buluşturmanın gururunu yaşadı.

Geçmişte Karadeniz'in zorlu dalgalarında 15 gün süren kürek çekerek İnebolu'ya ulaşan ve 18 Mart Şehitler Günü'nde İstanbul'dan Çanakkale'ye kano ile yola çıkan "Çılgın İnebolulu" Ahmet Ergün, bu kez kendi kanosunu yaparak spor dünyasında dikkat çekti.

Kadiryıldırım Cilgininebolulukanosunuyaptı

Yaklaşık 40 günlük bir emeğin ardından 5 Aralık 2023'te başladığı projeyi tamamlayan Ergün, 3 mm okume marin kontrplak ve epoksi kullanarak ürettiği 5,20 metre boyunda, 52 cm eninde ve 12,5 kg ağırlığındaki kanosunu denize indirdi.

Eskimoların açık denizlerde fok balığı avlamak için kullandığı "shrike kayak" modelinden esinlenen Ergün, kano yapımındaki başarısını şu sözlerle ifade etti: "Bu ahşap kano projesinde yanımda olan Başar Titiz, Tarkan Gürler, Keremhan Kara, Yurdagül Dağlar, Scooby firmasının sahibi Recep Aydın ve Yeni İnebolu gazetesi sahibi Kadir Yıldırım'a teşekkür ederim."

Çatalzeytinli hemşerimize önemli görev Çatalzeytinli hemşerimize önemli görev

Ahmet Ergün, kendi imkanlarıyla ürettiği bu özel kanosuyla spor dünyasına ve dayanıklılığa dair yeni bir örnek sergiliyor.

Kaynak: Yeni İnebolu Gazetesi