Milli kurtuluş yıllarının kadın deniz kahramanlarından Rahime Kaptan, Kastamonu Cide’de bulunan kabri başında dualarla anıldı.

Kurtuluş Savaşı yıllarında mevzilere cephane taşıyan Rahime Kaptan doğumunun 142’ci yıldönümü sebebiyle düzenlenen programla anıldı. Cide Belediyesi tarafından düzenlenen anma programında Rahime Kaptan’ın mezarı başında Kıran-ı Kerim okundu. Programa katılım sağlayanlar Rahime Kaptan ve tüm şehitlerimizin ruhuna dua ettiler.

Milli kurtuluş yıllarında takası için askere alınmayan sakat ve yaşlılardan oluşturduğu tayfasıyla denizlere açılan Rahime Kaptan, ilçenin temel gıda ihtiyaçları yanı sıra, İnebolu ilçemize mühimmat ve işgalden aranan birçok komutanı taşıdı.

“RAHİME KAPTAN’A MİNNETTARIZ”

Program sonunda kısa bir konuşma yapan Cide Belediye Başkanı Nejdet Demir, “Milli kurtuluş yıllarında gösterdiği kahramanlıklarıyla adını tarihe ve gönüllere altın harflerle kazıyan Rahime Kaptan’a ve bu ulusun kurtuluşu için çıkarsızca canına ortaya koyan tüm şehitlerimize minnettarız. Onların bu mücadelesi olmasaydı belki vatan olmayacaktı ve biz burada olmayacaktık. Allah hepsinden razı olsun” ifadelerine yer verdi.

Gerçekleşen anma programına Cide Belediye Başkanı Nejdet Demir, Cide Belediye Meclis Üyeleri Süleyman Şakar, Ahmet Salcı, Ali Can, CHP Cide İlçe Başkanı Hacer Tekiner, İYİ Parti Cide İlçe Başkanı Yüksel Odabaş, Memiş Mahallesi Muhtarı Erdem Der, Cideli vatandaşlar ve Rahime Kaptan’ın akrabaları katıldı.

İnebolulu hemşerimiz Yüzme Maratonu'nda birinci oldu! İnebolulu hemşerimiz Yüzme Maratonu'nda birinci oldu!

Kaynak: Mehmet SALMAN - Kastamonu İstiklal