Cide BYAMTAL 11. sınıf öğrencileri, Erasmus - Staj projesi kapsamında İspanya'nın tarihi ve lezzet dolu şehri Cordoba'da 3 haftalık bir staj programına katıldı. 26 Nisan ile 16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen bu deneyimde öğrenciler, hem İspanyol mutfağının geleneksel lezzetlerini hem de dünya mutfağının çeşitli tatlarını keşfetme fırsatı buldular.

Staj süresince öğrenciler, gastronomi üzerine uygulamalı eğitimler aldılar ve İspanyol mutfağına özgü lezzetlerin yanı sıra dünya mutfaklarının da inceliklerini öğrendiler. Salmorejo, Paella, Tortilla de Patatas, Ballı Patlıcan gibi İspanyol mutfağına ait yemeklerin yanı sıra, Kroketler, Gyozalar, Tay Erişteleri, Risotto, Tacos, Nachos gibi dünya mutfaklarından da lezzetler deneyimlediler.

Cideli Öğrenciler İspanya'nın Lezzet Dolu Mutfaklarını Keşfetti (8)

Ayrıca, İspanya'nın Endülüs bölgesinde yer alan Cordoba şehri ile birlikte Sevilla ve Malaga gibi tarihi ve kültürel zenginliklere sahip şehirleri de ziyaret eden öğrenciler, bu gezilerle İspanyol kültürünü daha yakından tanıma fırsatı buldular.

Taşköprü’nün aşçıları İtalya sahnesinde! Taşköprü’nün aşçıları İtalya sahnesinde!

Cideli Öğrenciler İspanya'nın Lezzet Dolu Mutfaklarını Keşfetti (2)Cideli Öğrenciler İspanya'nın Lezzet Dolu Mutfaklarını Keşfetti (1)Cideli Öğrenciler İspanya'nın Lezzet Dolu Mutfaklarını Keşfetti (9)Cideli Öğrenciler İspanya'nın Lezzet Dolu Mutfaklarını Keşfetti (7)

Editör: Serkan Kebecioğlu