Kastamonu’nun Cide ilçe sahilinde yaşayan Mücella Yurt, 5 yıldan beri evinin bahçesine biriken sular için yetkililerden yardım bekliyor.

 Cide Irmak Çandır Mahallesinde yaşayan ve 20 yıl önce yaptığı evinin çevresine yaklaşık 5 yıldır yaz-kış su dolduğunu belirten Mücella Yurt, yetkili kurumlardan yardım istedi.

Kastamonu'nun o köyünde herkesin adı ve soyadı aynı Kastamonu'nun o köyünde herkesin adı ve soyadı aynı

Kendisi gibi komşularının da aynı sorunu yaşadığını ifade eden Mücella Yurt, “Biz buraya evimizi yaptığımızda burası yeşillik çimenlikti ama 4-5 yıldır yukardan geçen derenin su yolu temizlenmediği için su direkt buraya akıyor. Belediye ekipleri buraya gelip, yapacağız deyip gidiyorlar. Ama sorunumuz çözülmedi. Biz belediye sınırları içindeyiz, neden hak ettiğimiz hizmeti alamıyoruz” diyerek adeta isyan etti.

“EVDEYSEK DIŞARI ÇIKAMIYORUZ, DIŞARDAYSAK EVE GİREMİYORUZ”

Mücella Yurt: “Buraya evimizi yapalı 20 aşkın zaman. Ama ben 3 yıldır devamlı burada oturuyorum, eşim oturuyordu daha önce. Biz buraya daha önce evimizi yaptığımızda hiç su yoktu kupkuruydu. Yeşil çimenlik diye buraya merak ettik ama 4-5 yıldır yukardan geçen bir dere var onun su yolu temizlenmediği için su direk buraya akıyor ve gördüğünüz gibi dere yatağı oldu. Burası yaz kış hep su. Yazın sinekten dışarı çıkamıyoruz. Birazcık yağmur yağdığında evden çıkamıyorum, benim yolum kalmıyor. Evime geçemiyorum ya da evdeysem evde kalıyorum. Ben bu yakınlarda yağan yağmurda inşaat paletleri koydum yola, çizmeyle öyle geçebildim. Ben ve bütün komşularımız bu suyun kurutulmasını istiyoruz. İnsanlar bahçesine gidemiyor, dışarı çıkamıyoruz” diye konuştu.

KÖYDE HİZMET VAR, BELEDİYE SINIRLARI İÇİNDE HİZMET ALAMIYORUZ”

Mücella Yurt: “Belediyeye gittim defalarca, belediye başkanıyla konuştum ama hiçbir sonuç alamadım. Buraya bakmaya geliyorlar, her geldiklerinde bakacağız yapacağız diyorlar sonra gerisi yok, sonuç yok. Ben köyde de yaşıyorum, köye hizmet geliyor bundan da memnunum. Köyde bir kişi için bile yol yapılıyor, evine suyuna her şeyine bakılıyor. Biz belediye sınırları içinde neden hizmet alamıyoruz. Bu durum açıkçası beni üzüyor. Ben bu mahalledeki evimi seviyordum ama bu su yüzünden evimden soğudum” ifadelerine yer verdi.

“MAHALLE MUHTARI BİZİ HEP ATLATTI, HİÇ HİZMET YAPMADI”

Mücella Yurt: “Ben bu mahalleye seçilmiş olan muhtarı zaman-zaman telefonla aradım. Görüşelim belediyeye kaymakamlığa beraber gidelim diye defalarca söyledim ama muhtarı hiç görmedim. Beni hep atlattı şu zaman bu zaman görüşürüz diye. Muhtarı 4 yıldır hiç görmedim. Muhtar mu mahallede hiçbir iş yapmadı. Hiçbir hizmet görmedik, bizim hiçbir sorunumuzla ilgilenmedi. Ben kaymakamlıktan, belediyeden bu sorunun çözülmesini istiyorum. Artık sesimizi duyun. Ne yapmamız gerekiyor, sesimizi duymamız için ne yapalım. İlla ki burada kötü bir şey mi olması gerekiyor. Nasıl ilgilenecekseniz rica ediyorum bende evime ayaklarım suya girmeden, çamura girmeden yürümek istiyorum. Burasıda belediye sınırları içerisindeyse bunuda istemem gayet doğal” sözlerine yer verdi.

(Mehmet Salman)

Kaynak: Kastamonu İstiklal Gazetesi