Kastamonu’nun Cide ilçesinde yoldan geçen herkese saldıran sokak köpeği şimdiye kadar 11 kişi ısırarak hastanelik etti.

Kastamonu Üniversitesini yasa boğan ölüm Kastamonu Üniversitesini yasa boğan ölüm

Cide Muzaffer Güzelant Caddesi üzerinde gezen siyah renkli sokak köpeği vatandaşların korkulu rüyası haline geldi. Şimdiye kadar çoğunluğu öğrenci olmak üzere bilinen 11 kişiyi ısırarak hastanelik eden köpek için vatandaşlar önlem alınmasını istedi.

“ÇÖZÜM BULUNMASINI İSTİYORUZ”

Cide Cumhuriyet Mahallesi Muzaffer Güzelant Caddesi üzerinde esnaflık yapan Aslan Baysal, saldırgan köpeğin eşini de ısırarak yaraladığını belirtti.

Aslan Baysal, “Herkese saldıran köpek 1,5 yıl önce eşimi de ısırdı. Bu durum hastane kayıtlarımızda da vardır. Şimdiye kadar benim saydığım 11 kişiyi ısırdı bu köpek. Dünde bir öğrenci çocuğumuzu ısırdı. Feci bir olaydı. Biz özellikle ısıran köpekler için önlem alınmasını istiyoruz. Bizde hayvan severiz ve kapımızın önündeki zararsız olan sokak köpeklerini besliyoruz. Bu konunun çözümü için belediyemizi aradım sağ olsunlar geldiler yakalayamadıklarını söylediler evet bende takip ettim kaçıyor ama bir şekilde yakalanması lazım. Çünkü bunlar suç işliyorlar, sadece benim eşim değil sokaktaki herkes artık elinde sopayla geziyorlar. Eşim markete gideceği zaman dükkanımı kapatıyorum eşimi evden alıp markete öyle gidiyoruz kızım yine aynı şekilde. İnsan bir suç işlese cezası var bu saldırgan köpekler insana zarar verdiğinde bir yaptırım yok. Dünkü olayda çocuk bisikletle gidiyordu düşebilirdi, düşseydi kafasını betona vurabilir ve daha kötü sonuç alınabilirdi. Bu bugün olmadı yarın olmayacağının garantisi yok. Birde özellikle çocukların psikolojisi bozuluyor. Bir yede ısırmayan köpek havlasa korkup geçemeyecek oradan. İnşallah yetkililer bizi duyar ve gereken bir çözüme ulaştırırlar” diye konuştu.

“KORKUDAN YÜRÜYEMİYORUZ”

Kopek saldırısı sonrası hastanelik olan Arzu Baysal ise, “Köpek saldırısından sonra dışarıya çıkıp yürüyemiyorum. Ben diyabet hastasıyım doktorum bana yürüyüş yapmamı söylüyor ama ben köpeklerden gece gündüz yürüyemiyorum. Köpek saldırısından sonra hala daha korkuyorum. Isırmayan köpekten bile korkuyorum. Dükkanımız önünde beslediğimiz köpek var onu bile korkudan sevemiyorum. Özgür bir şekilde yürüyebilmemiz için bir an önce bunun çaresini bulunmasını istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan Cide Belediyesi tarafından saldırgan sokak köpeklerinin toplanmasına hayvanseverlerin şikayet ederek engel olduğu iddia edildi. (Mehmet SALMAN)

Editör: Mehmet Salman