Cide Karayolları 154. Şefliğinde çalışan 30 işçi, “sözleşmelerinde olmadan başka ilçeye gönderilmeye karşı çıkınca, işten çıkarılmakla karşı karşıya olduklarını” belirttiler.

SMA hastası İnebolulu Yağız bebek için SON 10 GÜN! SMA hastası İnebolulu Yağız bebek için SON 10 GÜN!

Cide Karayolları 154. Şube Şefliğinin sahil bakımevi önünde toplanan işçiler burada basın açıklaması yaptılar.

30 çalışan işçi adına açıklama yapan Karayolları 154. Şube Şefliği şirketi çalışanı Ayhan Çetinkaya şu sözlere yer verdi:

“Burada çalışan 30 arkadaşımızın en yeni çalışanı 5 yıldır çalışmaktadır. Arkadaşlarımız kendi yörelerinde ihale açılınca memleketlerinde çalışmak için işe girdiler. Ama Karayolları 154. Cide Şube Şefi, arkadaşlarımızı kar mücadelesinde Pınarbaşı’na almaya kalkıyor. Ancak orada kalacak yer yok, yemek sıkıntı. Oraya geçici göreve giden arkadaşlar var 2 gün diye gittiler 4 gün kaldılar. Hepsi hasta olup geri geldiler bu arkadaşlarımız. O yüzden kimse gitmek istemiyor. Biz ihaleyi burada aldık, burada çalışmak istiyoruz. Ve arkadaşlarımızda bu yüzden işten çıkarılmakla tehdit edildiler. Önce ayrıştırmaya çalıştılar, arkadaşlarımızla tek tek görüşerek. Sora bir arkadaşımızı çıkarmaya kalktılar. Bizde hep birlikte hepimizi çıkarın diye söyledik. Bugün itibariyle çıkışlarımız muhtemelen yapılacak, bizde basın aracılığıyla sesimizi duyurmak istiyoruz. Bizim işe alınma sözleşmemizde çalışma alanımız İnebolu ve Bartın yoludur. Sözleşme detayları ve fotoğrafları da var bunları da gösterebiliriz. Bizi gönderdiği yere günü birlik geçici görevle gönderebilirler ama yatılı kalma olarak zor. Burada bir diretme var. Şube şefinin müteahhit firmayla ilişkilerinin iyi olması ötürü burada bir rant var ve bizi bu yüzden o bölgeye göndermek istiyorlar.

Mevcut Azdavay’da çalışan bakımevi var. Azdavay bakımevini de dağıtmak istiyorlar, onlarda dağılmak istemiyorlar. Yalnız bizleri Pınarbaşı’na gönderiyorlar, Azdavay’a da değil. Onlar kendi aralarında bu işi bir şekilde çözüyorlar, onların yapmak istemedikleri yolu bize yaptırmaya çalışıyorlar. Her şey rant.

Biz burada 30 kişi çalışıyoruz zaten burada çalışmak üzere bu şartlar altında işe girdi. Çoğu arkadaşımız zaten gurbetten memleketine çalışmaya geldi. Burada asgari ücretle çalışıyoruz sırf kendi yöremizde diye. Ama şimdi bunu buradan bir şube şefinin 30 kişi Pınarbaşı’na yönlendirmesi ne kadar doğru. Bize yapılan haksızlığın giderilmesini istiyoruz” dedi.

İşçilerin basın açıklaması sonrası, Kastamonu İstiklal Gazetesi olarak ulaştığımız Karayolları 154. Cide Şubesinden, konuyla alakalı basına açıklama yetkilerinin olmadığı ve konuyla ilgi ilçe kaymakamlığına bilgi verildiği aktarıldı.

Kaynak: Mehmet SALMAN - Kastamonu İstiklal