Kastamonu’nun Cide ilçesinde bu yıl 29’cusu düzenlenen Rıfat Ilgaz Sarıyazma Kültür ve Sanat Festivali’nin startı verildi.

Ünlü yazar ve edebiyatçı Rıfat Ilgaz adına Cide’de her yıl düzenlenen festival, Ilgaz’ın müze evinin önünden başlayan ve Atatürk Özgürlük ve Gençlik Parkına kadar süren yürüyüş ile başladı.

Atatürk Özgürlük ve Gençlik Parkında saygı duruşu ve istiklal marşının okunması sonrası Cide Belediye Başkanı Nejdet Demir bir konuşma gerçekleştirdi.

Başkan Nejdet Demir konuşmasında şu sözlere yer verdi:
“Ömürüm de bu 29 yılın 16’sı belediye başkanı olarak bana nasip oldu. Sayın hocamız Rıfat Ilgaz’ı gören ve onunla sohbet eden insanlardan birim. Kültür evini yapan belediye başkanı da benim. Bu sene tasarruf tedbirlerinden dolayı sanatçı bölümünü yapamadık. Seneye inşallah arkadaşlara birlikte yaptığımız toplantıda yeni bir heyet kurarak Sarıyazma Rıfat Ilgaz Kültür ve Sanat Festivali’ni belediye ve kaymakamlıktan çıkararak bir dernek çatısı altında yapmayı düşünüyoruz. Ben Rıfat Ilgaz hocamı tanımaktan çok memnunum, Cideliyim dediği için gurur duyuyorum. Ve iyi ki Cide’de doğmuş ve yazılarını Cide’de yazmış, iyi ki tanımışım. İnşallah 30’cu festivalimizi hep beraber en iyi şekilde yapacağız.”

Konuşmaların ardından Cide Sarıyazma Folklar Ekibi bir gösteri sundu.

Düzenlenen Sarıyazma Rıfat Ilgaz Kültür ve Sanat Festivali’nin açılışına, Cide Belediye Başkanı Nejdet Demir,MHP MYK Üyesi Yüksel Aydın, MHP Cide İl Genel Meclis Üyesi Selim Gün, AK Parti Cide İlçe Başkanı Onur Biçer, MHP İlçe Başkanı Şaban Yıldırım, İYİ Parti ilçe Başkanı Yüksel Odabaş, Jandarma Komutanı Çağatay Öztürk, Emniyet Müdürü Nadir Yolbulan, Belediye Meclis Üyeleri, Cide YEG Başkanı Serdar Kaptan, Kamu Kurum Müdürleri ve Daire Amirleri, ilçe esnafları ve vatandaşlar katıldı.

Kastamonulu Şehit kabri başında anıldı Kastamonulu Şehit kabri başında anıldı 

Muhabir: Mehmet Salman