Muharrem ayının 10’cu gününde başlayan ‘Aşure Günü’ etkinlikleri Cide ilçemizin birçok farklı noktasında yoğun katılım ve huzur için kutlandı.

Cide mahalle konaklıklarında başlayan etkinlikler sırasıyla Velioğlu, Derebucağı, Çukurçal, Yenler, Menük, Kazanlı ve Loç Bölgesi köylerinden Şenköy’de ilçe sakinlerinin katılımlarıyla sürdü.

“Şenköy’de kapsamlı kutlandı”

Her yıl ilçede geleneksel hale gelen aşure günü etkinlikleri Loç bölgesi köylerinden Şenköy’de kapsamlı ve yoğun katılım sağlandı.

Yüzlerce insanın katıldığı etkinlikte sırasıyla LOÇDER Başkanı Hayrettin Dere, Şenköy Muhtarı recep Altun, Cide Dernekler Federasyonu Başkanı Mehmet Yılmaz, Cide Müftüsü Hasan Rahmi Kara ve Cide Kaymakamı Tuncay Karataş birer konuşma gerçekleştirdi.

Cide’nin doğal güzelliği ve halkının iyiliğinden bahsederek konuşmasına başlayan Kaymakam Tuncay Karataş şu ifadelere yer verdi: “Bu etkinlikler çok önemli, uzaktan yakından insanlar geliyor bir arada  oluyor, aynı sofrayı ve aynı ortamı paylaşıyoruz. Konuşamadığımız pek çok şeyi konuşuyoruz beraber, bunlar kıymetli ve önemli şeyler. Aşure etkinliği ise tabi ki bir o kadar önemli. Bugün bu etkinlikte emeği geçen Loç Yöresi Derneğine, kıymetli muhtarlarımıza, mutfakta bu güzel yiyecekleri bizlere hazırlayan hanım kardeşlerimize ve hizmette bulunan tüm herkese teşekkür ediyorum.”

Şenköy'de gerçekleştirilen aşure günü etkinliğine, Cide Kaymakamı Tuncay Karataş, Cide Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Yılmaz ve yönetimi, Cide İl Genel Meclis Üyeleri, Mehmet Arif Özdemir ve Mustafa Özcan, Cide Müftüsü Hasan Rahmi Kara, İş insanları Mehmet Aslan, Ayhan Sekmen, İshak Aslan, Halil Demirtaş, bölge muhtarları ve vatandaşlar katılım sağladı.

Programın devamında İmam Hatip Şükrü Teke ve diğer İmam Hatipler tarafından Kuran-i Kerim tilaveti ve ihlaliler okundu.

Programa katılanlara et kavurma, pilav, cacık ve aşure ikram edildi.