CHP PM Üyesi Hikmet Erbilgin Tahsin Babaş’ın Belediye Başkanı olduğu dönemde vatandaşlara verdiği bazı vaatlerini yerine getirmediğini ifade ederek bu vaatler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Erbilgin, 2014-2019 döneminde Kastamonu Belediye Başkanı olarak görev yapan Tahsin Babaş’ın vatandaşlara vaat edip gerçekleştirmediği projeleri tek tek saydı.

“Tahsin Babaş yapar meselesini tekrar gözden geçirmek gerekir”

Erbilgin Babaş'ın başkanlık döneminde gerçekleştirmediği projelerini şu şekilde tek tek saydı; "Daday kavşağına şehir parkı, Kuzeykent Sarıömer’e şehir stadyumu ve şehir mezarlığı yapacağını Kuzeykent’te oturan vatandaşlara vaat etmiş. Ortada ne şehir stadyumu var ne şehir mezarlığı… Yine şehir stadyumunu gündem yapmaya çalışıyorlar. Sağlık Müdürlüğü ile protokol yapılıp aile hekimliği binaları yapılacağı söylenmiş, hiçbirisi ortada yok. 4 adet yeraltı otoparkı, 5 kilometrelik bir alan üzerine Belediye Caddesi mevkiine yapacağım demiş; ikisini yaptım demiş ama ikisi yapılmamış. Eski Şerife Bacı Hastanesi önünde battı-çıktı projesi; Esentepe, Mehmet Akif ve Suluceviz ortak Sepetçioğlu pazaryeri, Kentsel dönüşüm kapsamında 6 tane öncelikli bölge tespit edilecek 2 rezerv alanı oluşturulacak denilmiş bu da gerçekleşmemiş. Çevre yolu sanayi sitesi, Candaroğulları kentsel dönüşüm projesi demiş bugün de çok konuşuluyor kentsel dönüşüm projeleri ama yapılmamış. Bir bölgede belediye pazaryeri projesi, seyir kulesi, kasaplar hali, Kuzeykent balık pazarı projesi, en büyük projelerimden dediği Kuzeykent Göl Park projesi, Daday kavşağına kentsel dönüşüm projesi, Sunta kavşağı TOKİ projesi de ortada yok…

Bununla birlikte 2 bin kişiye iş sözü vermiş. Gördüğü her kişiye sizin binayı biz hallederiz demiş. Verdiği sözü milletine karşı tutmamış yani yalan söylemiş. Tahsin Babaş yapar meselesini tekrar gözden geçirmek gerekir."

Erbilgin, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel’in ‘Seçim Özel’ programında kendisi hakkında bebek bezi fiyatlarıyla ilgili manipülasyon yaptığı iddialarına açıklık getirdi.

“Akif Bey’e müjde olsun hiçbir borcumuz yok”

Bebek bezi iddiasından önce Güzel’in “Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kastamonu’daki belediyeleri borç batağında” gibi bir cümle ifade ettiğini söyleyen Erbilgin şunları kaydetti; “Buradan hem yurttaşlarımızı bilgilendirelim hem de bu kötücül dili bir kez daha somut deliller ile vatandaşlarımızla paylaşalım. Araç Belediyesi’nin 2019 yılındaki yani belediyeyi devraldığımız dönemdeki borcu 35 kilogram altın imiş. 2024 yılına geldiğimiz zaman Araç Belediyesi’nin borcu 8 kilograma düşmüş. Bu borcun 5 kilogramı ise Araç Belediyesi’nin kendi şirketine borçlu. Belediye’nin 2.5 milyon alacağı mevcut. Cide Belediyesi’nin ise 2019 yılındaki yani belediyeyi devraldığımız dönemde 124 kilogram altın borcu var imiş. Şu an belediyenin 31 kilogram altın borcu var. Çünkü devraldığımız belediyeler ilçeyi yağmalamışlar. Önceki dönemde de bizim yönettiğimiz belediyenin de Akif Bey’e müjde olsun hiçbir borcu yok.” Diye konuştu.

Belediye borçları ile ilgili konuya açıklık getirdikten sonra bebek bezi ve süt meselesine de açıklık getiren Erbilgin;

“20 yıldır yalan söylemekten gocunmayan bir iktidar ile karşı karşıyayız”

“Şimdi gelelim çocuk bezi ve süt meselesine, ben orada 5 ürün gösterdim çocuk bezi ve sütü göstermiş. Pastırma, helva ve pudra şekerini de fiyatlarını gösterdim. Keşke onları da bir güncelleseydi. Akif Bey ile marketlere beraber gidip güncel fiyatlara bakabiliriz. Bunlar ‘Yalan makinesi’ diye ifade ettiği yerlerde topluma ekonomik, siyasi ve inanç anlamında 20 yıldır yalan söylemekten gocunmayan bir iktidar ile karşı karşıyayız.” Dedi.

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel, CHP PM Üyesi Hikmet Erbilgin’in tehdit iddialarını yalanlamış ve iddia ettiği ses kaydını yayınlamasını istemişti. Erbilgin bu konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi PM Üyesi Hikmet Erbilgin AK Parti Kastamonu Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel’in yalanladığı tehdit iddiaları üzerine konuştu. Erbilgin elinde ses kaydı olduğunu ve kayıt dışı ses kaydını yayınlamayı doğru bulmadığını ifade etti.

“Biz ses kayıtlarından medet umar bir yerde olmayız”

Ekmekci'den Abana'nın kadın başkanına ziyaret Ekmekci'den Abana'nın kadın başkanına ziyaret

Cumhuriyet Halk Partisi PM Üyesi Hikmet Erbilgin iddialara yönelik şunları söyledi; “Programda dediğim ve demediğim bir şey var. Kastamonu Belediyesi’nin üst katlarında bir ses kaydı var ifadesini katiyen kullanmadım. Dolayısıyla Sayın Yüksel Aydın’ın belki ‘Ne hali var ise görsün’ anlamında bir ifadesi var. Burayı o manada makul görüyorum. Burayı bir düzeltmek gerekiyor. Esentepe ile ilgili başka meselelerde var. Mesela Sayın Akif Güzel’in sosyal medyada kimin kimi takip ettiğini, bunu neden beğeniyorsun dediğini ya da herhangi bir işverenin yanında çalışanların Hasan Baltacı’yla bağ kurduğunda; “Bak senin çalışanın oy verecekmiş” dediğini de biliyoruz. Ama biz ses kayıtlarından medet umar bir yerde olmayız. Biz şunu söyleriz, “Biz konuya hâkimiz, biliyoruz”. Ancak bu ülkede kayıt dışı ses kayıtlarının da doğru bir siyasi kanıt olmadığını bilecek kadar da siyasi deneyim ve tecrübem var. Böyle bir ses kaydımız var.” (Ercan ÇATAL)

Editör: Ercan Çatal