Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez ilçe 1. sıra İl Genel Meclisi Adayı Recep Akgül, 21 Şubat Çarşamba günü Kastamonu Tarım İl Müdürlüğü tarafından çiftçilere dağıtılan 20 ton patates tohumunun yetersiz olduğunu söyledi. 

200’ün üzerinde başvurunun olduğu destekten yalnızca 50 çiftçinin faydalanabildiğini açıklayan Akgül, “İktidarın son yıllarda uygulamaya koyduğu ‘yapıyormuş’, ‘destek veriyormuş’ anlayışına ne yazık ki Kastamonu Tarım İl Müdürlüğümüzün de ayak uydurduğuna üzülerek şahitlik ettik” dedi.

Bu desteklerin arttırılması gerektiğini söyleyen Recep Akgül’ün açıklamaları şöyle:

“21 Şubat Çarşamba günü Kastamonu Tarım İl Müdürlüğü tarafından çiftçilerimize patates tohumu dağıtımı gerçekleştirilmiştir.  Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak çiftçimizin derdine derman olacak, tarımı geliştirecek her türlü adımın destekçisiyiz. Ancak, iktidarın son yıllarda uygulamaya koyduğu ‘yapıyormuş’, ‘destek veriyormuş’ anlayışına ne yazık ki Kastamonu Tarım İl Müdürlüğümüzün de ayak uydurduğuna üzülerek şahitlik ettik.”

“ÇİFTÇİLERİMİZ ELİ BOŞ DÖNMEK ZORUNDA BIRAKILMIŞTIR”

“Tabir yerindeyse dağ fare doğurmuştur. Nasıl mı? Kastamonu’da çiftçimize yalnızca 20 ton patates tohumu dağıtılmıştır. Yani 200 üzerinde çiftçimizin başvuru yaptığı destekten sadece 50 çiftçimiz faydalanabilmiştir. Başvuruların başladığı tarih olan 21 Şubat Çarşamba günü saat 09.30’dan sonra Tarım İl Müdürlüğü’ne giden çiftçilerimiz eli boş dönmek zorunda bırakılmıştır. Bu zulümdür. Bu çiftçimizi alenen kandırmadır. Bu destek vermek, çiftçinin derdine derman olmak değil yapıyormuş gibi göstermedir.

“KALKINMA KÖYDEN BAŞLAR”

Tunceli ismini kaldırıp Dersim'e çevirdiler: Hesap askıya alındı! Tunceli ismini kaldırıp Dersim'e çevirdiler: Hesap askıya alındı!

“Bir karış toprak boş kalmasın diye üretim yapan, ürünlerini öldüm pahasına satarak borçlarını ödemeye çalışan çiftçimize yapılan bu muameleyi kabul etmemiz mümkün değildir. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi köylümüzü milletin efendisi olarak görüyoruz. Bu nedenle başta patates tohumu desteği olmak üzere çiftçimize verilen her türlü destek arttırılmalıdır. Çiftçimiz Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında hak ettiği değeri görmelidir. Çünkü kalkınma köyden başlar.”

Editör: Ercan Çatal