Dünyanın gözünün üstünde olduğu bu arkeolojik yerleşimin son sezonlarındaki gelişmeler kazı başkanı tarafından ilk defa Kastamonulu vatandaşlarla paylaşılacak.

YERLEŞİMİN YENİ HİKAYELERİ İLK KEZ KASTAMONULULARLA BULUŞACAK

Geçtiğimiz ay ilki yapılan Kastamonu Kent Müzesi Bilim Günleri’nin 2.ncisi 10 Mayıs Cuma günü gerçekleştirilecek. Neolitik Dönem Anadolusu ve Yakın Doğu coğrafyasının en önemli yerleşimi olan Çatalhöyük kazılarının anlatılacağı etkinliklerin bu ayki konuğu ise kazıların başkanı Anadolu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ali Umut Türkcan. Konya'nın Çumra ilçesinde yer alan Çatalhöyük Milattan Önce (MÖ) 7000 yıllarından itibaren yerleşim görmüş ikiz bir höyük. 1958 yılından bu yana aralıklarla kazılan yerleşme ana tanrıça heykelcikleri, dünyanın bilinen en eski duvar resimleri ve en eski şehir planı, kafatası ile boğa kültü ve döneminin metropol büyüklüğü ile tanınan yerleşimin yeni hikayeleri ilk kez Kastamonlularla buluşacak.

Çatalhöyük’teki Yeni Gelişmeleri Ilk Defa Kastamonu Duyacak (3)-1

ÇATALHÖYÜK KAZILARI KONUŞULACAK

Kastamonu Kent Müzesi sorumlusu arkeolog Dr. Murat Karasalihoğlu “Bilim Günleri” etkinlikleri ile ilgili yaptığı açıklamada amaçlarının Kastamonuluları güncel bilim gelişmeleri ile buluşturmak, Kastamonu’yu evrensel bilimle yan yana getirmek olduğunu söyledi. Dr. Karasalihoğlu Bilim Günleri etkinlikleri için ayrıca şunları kaydetti: “Kent Müzesi Bilim Günleri etkinliklerinin şehrimize heyecan ve taze bir kan getireceğine inanıyorum. Etkinliklerimizin ilkinde kadim bir kent olan Kastamonu’yu konuşmuştuk. İkinci etkinliğimiz ise dünyada çok ünlü ve ülkemizin en çok tanınan kültürel mekânı olan Çatalhöyük kazılarını konuşacağız. Misafir olan kazı başkanı Doç. Dr. Ali Umut Türkcan, 2020’lerden sonra geliştirilen kazı stratejelerini ve henüz dünyanın bile duymadığı birçok yeni gelişmeyi ilk defa Kastamonulularla paylaşacak. Bu gerçekten çok önemli. Birçok gelişme ilk defa Kastamonu’dan ülkemize duyurulmuş olacak. İlgilenen herkesi etkinliğimizi gerçekleştireceğimiz Mimar Vedat tek Kültür ve Sanat Merkezine bekliyoruz” dedi.

Çatalhöyük’teki Yeni Gelişmeleri Ilk Defa Kastamonu Duyacak (1)

Kastamonu'da genç sanatçılardan 'Ustalara Saygı' Kastamonu'da genç sanatçılardan 'Ustalara Saygı'

Kastamonu Kent Müzesi Bilim Günleri etkinliklerin 2’ncisi 10 Mayıs Cuma günü saat 15.00’de Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Editör: Ercan Çatal