Çanakkale merkeze bağlı Kayadere köyü yakınlarında çıkan yangında 9 köy tahliye edildi. Yangına gece boyunca 4 gece görüşlü yangın helikopteriyle müdahale edildi. Dün sabah günün ilk ışıklarıyla birlikte de diğer helikopter ve uçaklar müdahalede bulundu. Alevlere 26 helikopter, 8 uçak, 240 arazöz, 71 su tankeri, 328 iş makinesi ve 2 bin 659 personelle müdahale ediliyor. İlk etapta 800 hektarı orman olmak üzere 1500 hektar alanın yangından etkilendiği belirtildi.

çanakkale orman yangını (2)

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi kampüsü de yangın nedeniyle boşaltıldı. Rektör Ramazan Cüneyt Erenoğlu, “Üniversite kampüsü tedbiren tahliye edildi. Şu anda alevler kampüse ulaşmadı. Kampüste şu anda teknik ekip bulunuyor. Hem KYK ve hem özel yurtlar tahliye edildi. Öğrenciler şehir içindeki diğer yurtlara ve otellere yerleştirildi” dedi.

Yangına müdahalenin devam ettiği kentte olası tüm tedbirler de en üst seviyede tutuluyor. Çanakkale Boğazı çift yönlü olarak deniz ulaşımına kapatıldı. Ekiplerin rahat hareket edebilmesi için Çanakkale-Çan karayolunda da sivil araç geçişine izin verilmediği bildirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından Çanakkale'deki orman yangınına ilişkin bilgi verdi. Yangından 83 kişinin etkilendiğini ifade eden Koca, 14 kişinin ambulanslarla 48 kişinin ise kendi imkanlarıyla hastanelere ulaştığını belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı da dün sabah erken saatlerde helikopter ile ekiplerin çalışmalarını havadan kontrol etti. Çalışmaları koordine eden Bakan Yumaklı, havadan yaptığı incelemenin ardından alevlerin etkili olduğu alanlara takviye ekipleri yönlendirdiği bildirildi.(AA-Haber Servisi)