GMG Kastamonuspor sevdalılarından destek çağrısı GMG Kastamonuspor sevdalılarından destek çağrısı

Spor kariyerine görme engellilerde halterle başlayan 31 yaşındaki Döndü, daha sonra arkadaşlarının tavsiyesiyle 2017 yılında judoya yöneldi.

Çalışmalarkastamonudaaltınmadalyapariste (2)

Türkiye şampiyonluklarının ardından Azerbaycan'da 2022 yılında düzenlenen Dünya Görme Engelliler Judo Şampiyonası'nda J1-57 kiloda altın madalya kazanan Döndü, 2023'te de Hollanda'daki Avrupa Paralimpik Şampiyonası'nda yine birincilik kürsüsüne çıktı.

Milli sporcu, Görme Engelliler Judo Almada Grand Prix'sinde de altın madalya elde etti.

Paralimpik Judo Milli Takımı ile Kastamonu Olimpiyat Hazırlık ve Kamp Eğitim Merkezi'nde çalışmalarını tamamlayan milli sporcu, kota alarak Paris'te altın madalya hedefliyor.

Çalışmalarkastamonudaaltınmadalyapariste (4)

Yeşilyurt: "Judo benim hayatımı çok değiştirdi"

Döndü Yeşilyurt, lise yıllarında görme engelliler halter branşıyla ilgilendiğini belirtti.

Daha sonra arkadaşlarının tavsiyesiyle judoya geçtiğini anlatan Döndü, "Judoya üniversite son sınıfta başladım. Başladığım yıl olan 2017'de Türkiye Şampiyonası'nda madalya aldım ve milli takıma girdim." dedi.

Çalışmalarkastamonudaaltınmadalyapariste (1)

Judoya başladıktan sonra hayatında önemli değişikliklerin olduğunu vurgulayan Döndü, "Judo benim hayatımı çok değiştirdi. Hem eğitim hem kariyer olarak etkiledi. Mesleki anlamda iş edinmemi sağladı. Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü personeliyim. En önemlisi de hayatta daha öz güvenli, daha girişken olmamı sağladı. Görme engelli olmama rağmen bunun dezavantaj olmadığının öz güvenini verdi." diye konuştu.

Başarılı olabilmek için çok çalıştığına dikkat çeken Döndü, kariyerinde dünya ve Avrupa şampiyonlukları bulunduğunu söyledi.

Çalışmalarkastamonudaaltınmadalyapariste (5)

Odağının Paris Paralimpik Oyunları olduğunu söyleyen Döndü, "Hedefim nasip olursa olimpiyat şampiyonluğu. Ülkemizdeki ve dünyadaki bütün engelli insanların hayatta rol model olabileceğini, aldığım madalyalarla bir kadın sporcu olarak göstermek istiyorum. Bir rol model olmak istiyorum." dedi.

Kaynak: AA