80 maddelik torba yasa teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda ele alınacak ve içinde emekli ikramiyesini de barındıracak. İkramiyelerin, 15 Aralık tarihinde emeklilerin hesaplarına yatırılması planlanıyor.

Kastamonu Tarım Kredi'den ramazan kampanyası Kastamonu Tarım Kredi'den ramazan kampanyası

Meclis, AK Parti'nin öncülüğünde hazırlanan torba yasa teklifini görüşerek, emekli ikramiyesine ilişkin düzenlemeyi içeren maddeleri onaylamaya hazırlanıyor. Toplamda 23 milyar 400 milyon TL'lik bir ödenek ayrılan düzenleme, 4 milyon 680 bin çalışan emeklinin faydalanmasını hedefliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, ikramiyelerin 15 Aralık'a kadar ödenmesi için çalışmalara başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz cuma günü yaptığı açıklamada, çalışan emeklilerin de 5 bin liralık ikramiyeden yararlanacağını duyurmuştu. Erdoğan, önceki düzenlemeden faydalanamayan çiftçi ve Bağ-Kur'lu esnaf emeklileri başta olmak üzere 4 milyon 680 bin emeklinin tek seferlik ikramiyeden yararlanacağını belirterek, haksızlık giderme amacıyla bir düzenleme yapılacağını ifade etmişti.

Bu kapsamda, Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla yapılan tek seferlik ödeme, çalışan emeklileri kapsam dışında bırakmıştı. Yapılacak düzenleme ile bu eksiklik giderilmiş olacak.

Editör: Serkan Kebecioğlu