MHP’de daha önce il başkan yardımcılığı görevlerinde de bulunan eski Ülkü Ocakları İl Başkanı Tarık Ziya Çağılcı, partisinin Merkez İlçe kongresinde yaptığı konuşmada, geride bıraktığımız milletvekilliği seçimlerine değinerek, “Bir suçlu aranıyorsa, ilk suçlu benim. Ama en masumunuz ilk taşı atsın” dedi.

Hak etmedikleri bir seçim sonucu yaşadıklarını söyleyen Tarık Ziya Çağılcı, “Hemşehrilerimiz bizlere birşeyler söylemeye çalıştı. Gerekli dersi, eksik kaldığımız yerleri aldığımızı düşünüyorum. Bu kongreleri de bunun için yapıyoruz. Yerelde 84 bin oyumuz varken, bu seçimde 39 bine kadar düştü. Geçmişte buna benzer dönemler yaşadık. 1999 seçimlerinde belediyeyi 9 bin 600 oy ile kazandık. O dönem milletvekilliği seçiminde 51 bin oy almıştık. DSP’de 52 bin oy almıştı. 2002 seçimlerinde ise 51 bin olan oyumuz 27 bine kadar düşmüştü. AK Parti 60 bin, DYP 42 bin, CHP ise 20 bin oy almıştı. Biz ve DYP barajı geçemediği için AK Parti 3, CHP 1 milletvekili çıkarmıştı.

Bu düşüşün ardından, AK Parti’nin en iyi döneminde Kastamonu’da belediye seçimlerinde 16 bin oy aldık ve yüzde 48 ile belediyeyi kazandık. Yani demek istiyorum ki, rakamlar aldatmasın. Siyasette 2+2 her zaman 4 etmez. Zeminin, şartların ve siyasi rüzgarın oluşması lazım. Biz geçirdiğimiz son seçimde dersimizi aldık diye düşünüyorum. Kastamonulu hemşehrilerim, biz dersimizi aldık. Cezamızı da aldık. Eksik yanlarımız varmış, özür diliyoruz. Ama 2019’daki gönlümüz ölmedi. 2024 için gerekiyorsa, bu gönüllerimizi yine biraraya getirir, üst üste koyar, Kastamonu Belediyesi’ni yanlış yerlere sevk etmemek için varımızla gücümüzle mücadele ederiz” diye konuştu.