Büro Memur-Sen Kastamonu Şube Başkanı Mehmet Ruhi Temur, kamuda uygulanacak tasarruf tedbirleri paketine ilişkin sendikaların itirazlarını içeren maddeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Temur, düzenlenen basın toplantısında, tasarruf tedbirleri paketinin kamu çalışanlarının kazanımlarını tehdit ettiğini belirterek, sendikanın eylem takvimini açıkladı.

Temur, kamuda 1. dereceye gelmiş devlet memurlarına 3600 ek gösterge verilmesi gerektiğini vurguladı. Bu konunun 6. Dönem Toplu Sözleşme’de karara bağlandığını ve Cumhurbaşkanı tarafından defaatle söz verildiğini belirten Temur, aradan geçen zamana rağmen bu konuda herhangi bir adım atılmadığını ifade etti. Ayrıca, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen toplu sözleşme ikramiyesinin yeniden verilmesini talep eden Temur, bu hakkın geri verilmemesinin kamu görevlileri için büyük bir hayal kırıklığına neden olduğunu söyledi.

Yaklaşık 110 bin devlet memurunun Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yaptığını belirten Temur, bu sınıfın artık günümüz ihtiyaçlarına cevap vermediğini ve bu sınıfta görev yapan memurların Genel İdare Hizmetleri veya Teknik Hizmetler Sınıfına geçirilmesi gerektiğini savundu. Temur, hayat pahalılığı ve fahiş kira fiyatları nedeniyle özellikle büyükşehirlerde görev yapan kamu görevlilerinin zorlandığını ifade ederek, büyükşehir tazminatı ve kira yardımı taleplerini dile getirdi.

Milli İrade Platformu'ndan direnişin 8'inci yılında anma mesajı Milli İrade Platformu'ndan direnişin 8'inci yılında anma mesajı

Kamu görevlilerinin fazla çalışma ile resmi tatil ve bayram günlerinde yaptıkları çalışmaların karşılığının ödenmesi gerektiğini belirten Temur, tasarruf tedbirleri kapsamında iptal edilecek olan servis hizmetinin devamının sağlanmasını da istedi. Temur, kamu çalışanlarının haklı taleplerinin karşılanması yönündeki kararlılığı ve mücadelesini bir kez daha vurguladı.

Büro Memur-Sen, taleplerinin hayata geçirilmesi için dört aşamalı bir eylem takvimi başlattı. İlk aşamada, ülke genelinde kamu çalışanları, taleplerini içeren kokartları taşımaya başladı. İkinci aşamada, tüm şubeler kitlesel basın açıklamaları ve imza kampanyaları düzenleyecek. Üçüncü aşamada ise taleplerin karşılanmaması halinde Bolu’dan Ankara’ya yürüyüş yapılacak.

Temur, kamu çalışanlarının haklı taleplerinin kazanıma dönüşene kadar mücadele edeceklerini belirterek, katılım gösteren basın mensuplarına teşekkür etti. Temur’un açıklamaları, kamu çalışanlarının hak ve taleplerinin karşılanması yönündeki kararlılığı ve mücadelesini bir kez daha gözler önüne serdi. Büro Memur-Sen, taleplerini dile getirmeye ve hak arama mücadelesini sürdürmeye devam edeceğini vurguladı.

Editör: Serkan Kebecioğlu