Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişleri, Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nın 98. yıl dönümü etkinlikleri Arkeoloji Müzesi bahçesinde düzenlenen tören ile sona erdi.

Törende konuşan Vali Meftun Dallı, "Atatürk'ün Kastamonu'ya ziyaretiyle, bu şehre verdiği onuru, şerefi pek az il görmüştür Cumhuriyet tarihimizde. 81 ilimiz içinde böyle bir onura sahip olan başka bir ilimiz vardır mutlaka ama bu kadar uzun süre kaldığı, bu kadar yakın ilgi gösterdiği, başka bir yer yok" dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişleri, Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nın 98. yıl dönümü etkinlikleri Arkeoloji Müzesi bahçesinde düzenlenen tören ile sona erdi.

Atatürk’ün veda nutku ve Kastamonulular adına öğretmen Cemal Koral’ın konuşmasının okunduğu törende Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ve Vali Meftun Dallı da birer konuşma yaptı.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Anadolu'nun kolay vatan olmadığını kaydederek, Atatürk ve silah arkadaşlarına rahmet diledi. Güzel ve anlamlı bir programda bir araya gelindiğini ifade eden Başkan Vidinlioğlu, şunları söyledi:

“Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kastamonu’ya teşrifleri aynı zamanda bugün özelde de 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutladığımız bir gün. Genelde Türklerin Anadolu’ya gelişinde kapıların Açıldığı tarih olarak hep 1071 dile getirilir de tabii bir bunun altyapısında Türk dervişleri vardır. Biz her gittiğimiz yere medeniyet, adalet, hakkı, hukuku getirmişiz ve ondan önce de işte bu dervişler gider. Oraları yurt yaparlar ve ön çalışmaları onlar yaparlarmış. Ordu sonradan gelirmiş ve geldiği zaman da halk zaten buna hazır olurmuş. Dolayısıyla hepsini rahmetle, minnetle anıyoruz. Hem Anadolu’yu bize vatan yapan Anadolu’nun kapılarını açan hem o dervişler hem Sultan Alparslan hem de büyük önderi ve silah arkadaşlarını yine kutsallarımız adına bugüne kadar şehadet şerbetini içmiş bütün ecdadı rahmetle, minnetle, saygıyla anıyorum.

Anadolu kolay vatan olmadı. Anadolu çok şükür ki bize vatan oldu. Çok sıkıntılı günlerden geldik, geçtik ama Türk’ün bir özelliği var ki o da istiklaline ve bağımsızlığına olan düşkünlüğü. Biz hiç esir olmamışız, hep bağımsız olmuşuz, aç kalmışız, soğanı ekmeğe katıvermişiz ama bağımsızlığımızdan taviz vermemişiz. Dünya değiştikçe taktikler de değişiyor. Elbette ki çok sıkıntılı süreçlerden daha öncesinde de geçtik, yine geçiyoruz İnşallah bunları birlikte atlatacağız. Herkesin mutlaka nasıl ferdi hayatında gelecekle ilgili hayalleri varsa ülkelerinde, milletlerinde mutlaka hayalleri, kızıl elmaları vardır. İşte çok şükür Büyük Gazi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak olarak hedefi koymuş. Şimdi de çok şükür hepimizin dilinde artık Türkiye yüzyılının inşası var. Cenabı Allah birliğimizi, beraberliğimizi bozmasın. Hepimize güç kuvvet versin diyorum. Tekrar hem Büyük Gazi hem silah arkadaşlarını hem de bugüne kadar kutsallarımız adına ebediyete irtihal etmiş bütün şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle, minnetle, şükranla anıyorum”

şapka kapanış (3)

Vali Meftun Dallı, yaptığı konuşmada, ağustosun Türk'ün zafer ayı olduğunu söyledi. Atatürk'ün Kastamonu'ya ayrı bir önem verdiğini vurgulayan Dallı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Atatürk'ün Kastamonu'ya ziyaretiyle bu ile verdiği onuru, şerefi pek az il görmüştür Cumhuriyet tarihimizde. Çünkü Kastamonu, Çanakkale Savaşı'nda ve daha sonra Kurtuluş Savaşı'nda hakikaten çok büyük hizmetler yapmış bir ilimiz. Atatürk de bunu gayet yakından bildiği için yaklaşık on gün burada kalmış tek tek ilçelerimizi dolaşmış, 30 Ağustos günü Daday ziyaretiyle bu ziyaretini sonlandırmış. 81 ilimiz içinde böyle bir onura sahip olan başka bir ilimiz vardır mutlaka ama bu kadar uzun süre kaldığı, bu kadar yakın ilgi gösterdiği, başka bir yer yok."

Dallı, Atatürk'ün ziyaretleri dolayısıyla ilçelerde birçok etkinlik gerçekleştirildiğini anlattı.

Programa, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

WhatsApp Image 2023-08-30 at 14.48.40 (3)

Cengiz MUHZİROĞLU