TÜİK'in 2023 yılı İstatistiklerle Yaşlılar araştırması sonuçlarına göre, Sinop, Türkiye'nin en yaşlı ili olarak belirlendi. Aynı şekilde, geçen yıl olduğu gibi 'Yaşam Memnuniyet Araştırması'nda da Sinop, Türkiye'nin en mutlu ili olarak kaydedildi.

Kuraklık köylüleri yağmur duasına çıkardı Kuraklık köylüleri yağmur duasına çıkardı

Sinop'un en yaşlı il olma durumu, gençlerin büyük şehirlere göç etmesi ve yaşlıların huzurlu ve sakin bir ortam arayışından kaynaklanıyor. Vatandaşlar, kısıtlı iş imkanları sebebiyle gençlerin göç etmesi ve emekli vatandaşların tercihi nedeniyle Sinop'un bu konumda olduğunu belirtiyorlar.

"Emekli memleketi, iş sahası yok"
Sinoplular, 'en yaşlı il' olma durumlarını değerlendirdi. Sinop’ta yaşayan İbrahim Gündoğdu, Sinop’ta belirli bir iş sahasının olmadığını belirterek, “Bizim memleketimiz ağırlıklı olarak emekli memleketi. Yaşlı bir nüfus. Bizim gençlerimiz dışarıda okur, öğrencidir. Memleketimize gelen memurlar burada emekli olduktan sonra kalır, gençlerimiz de dışarıda okur. Burada belirli bir iş sahası yok. Önemli bir gelir kaynağımız da yok. O yüzden gençlerimiz gelirlerini dışarıda ararlar ve okurlar. Biz böyle mutluyuz” dedi.

"Emekli için güzel ve rahat bir şehir"
Sinop’ta yaşayan Taştan Çoban, “Gördüğüm kadarıyla Sinop’ta doğru dürüst bir üretim yok. Emekli şehri. Güzel ve rahat bir şehir. Biz memurlar belli yıllardan sonra bazı şeylere ayak uydurmada zorlanıyor muyuz bilmiyorum ama rahat bir il istiyoruz. Burası emekliler için çok rahat ve çok güzel bir şehir. Fakat üretim de olmaması bu yaşlı nüfusun artmasına sebep oluyor diye düşünüyorum” diye konuştu.

"Ben burada yaşamaktan mutluyum"
Sinop’ta yaşayan Kadir Yakın ise “Nüfusu az. Millet çalışa çalışa yaşlandı. Şimdi de hastalıklarla uğraşıyoruz. Büyük şehirlere gidenler geri geliyor, Sinop’a yerleşiyor. Gençler de boş geziyor. Babaları bakarsa bakıyor, bakmazsa bir şey yok. Ben burada yaşamaktan mutluyum. Evim var, kira vermiyorum. Bahçem de var. Orada gidip oyalanıp hastalıklarla uğraşıyorum. Hanım hasta, ben de hastayım. Uğraşıp duruyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA