Kastamonu’da 2021 yılında Bozkurt ilçesinde meydana gelen sel felaketinde çöken Ölçer Apartmanı’nda 17 kişi ölmüş, 3 kişi ise sel sularıyla birlikte kaybolmuştu. Ölçer Apartmanı müteahhiti, inşaat mühendisi ve denetçisine açılan davada indirime gidildi, tutuklama kararı verilmedi.

Bozkurt’taki sel faciasının sanıkları hakkında şok karar! (1)

11 Ağustos 2021’de Kastamonu, Sinop ve Bartın’ı vuran selde 97 kişi öldü. Kastamonu Bozkurt’ta Ölçer Apartmanı’nın çökmesi nedeniyle de 17 kişi öldü. Üç kişi ise hâlâ kayıp…

Müteahhit Mehmet Özkan, inşaat mühendisi Ahmet Ersöz, yapı denetçileri Salim Terzi ve Şadi Yıldırım ile mimar Levent Mutlu’ya İnebolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

kastamonubozkurtselfelaketiismailsaymaz

Tutuklama kararı verilmedi

Resmi Gazete'de bugün (3 Mart 2024 kararları) Resmi Gazete'de bugün (3 Mart 2024 kararları)

Sözcü yazarı İsmail Saymaz'ın aktardığına göre, tek tutuklu sanık olan Özkan, dokuz ay sonra serbest bırakıldı. Yargılama 28 Aralık’ta bitti. Beş sanığa taksirle öldürmekten yedi yıl hapis cezası verildi.

Sanıkların yargılama sürecinde davranışları, verilecek cezanın gelecekleri üzerindeki etkisi dikkate alınarak, 5 yıl 10’ar aya indirildi. Tutuklama kararı verilmedi.

Ceza kesinleşirse yatıp yatmayacakları ise belli değil.

Bu arada Kastamonu Valiliği ve Devlet Su İşleri’nde görev yapan yedi çalışan hakkındaki soruşturma sürüyor.

Avukat Devrim Ulupınar, sanıklara bilinçli taksirle öldürmekten ceza verilmesi gerektiğini savunarak, şöyle dedi:

“Siz iki bina yapmışsınız. Bizimkinin temeli bir metre, diğeri iki metre. Bu bilinçli taksir değil midir? Bir yıl sonra yaptığı binada seli öngörmüş de bizimkini yaparken mi öngörmemiş?”

İşte Sözcü’den İsmail Saymaz’ın kaleme aldığı yazı…

ADALETİ SEL GÖTÜRDÜ: 20 CANA BEŞ YIL 10 AY

İki yıl önce 11 Ağustos günü Kastamonu, Sinop ve Bartın’ı vuran selde 82 yurttaş hayatını kaybetti. Taşkınla sürüklenerek Karadeniz’de kaybolan insan sayısı 16 idi.

Kastamonu Bozkurt’ta Ölçer Apartmanı’nın çökmesinden ötürü 17 kişi can verdi. 

Üçü ise hâlâ kayıp...

Faciadan sonra müteahhit Mehmet Özkan, inşaat mühendisi Ahmet Ersöz, yapı denetçileri Salim Terzi ve Şadi Yıldırım ile mimar Levent Mutlu’ya İnebolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Özkan, tek tutuklu sanıktı.

O da dokuz ay sonra salı verildi.

Ölçer Apartmanı alüvyonlu toprakta bir metrelik temel üzerine inşa edilirken; Özkan, 10 metre yakında yaptığı ve kendisinin oturduğu Rüya Apartmanı’nın temelini iki kat derine kazıp beton perdeyle çevirmişti. Ve üstelik Rüya, kayaç zeminde kuruluydu. 

Ölçer çöktü, Rüya ayakta kaldı.

Kaynak: Sözcü - İsmail Saymaz