Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü'nün koordinasyonunda yürütülen taramalar kapsamında, Bozkurt Belediyesi'nin sağladığı servis desteği ile ilçedeki kadınları İnebolu Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’ne (KETEM) ulaştırıyor.

MEME KANSERİ VE RİSK FAKTÖRLERİ

Meme hücrelerinin kontrolsüz şekilde çoğalması ile ortaya çıkan meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Genellikle 50 yaş üstü kadınlarda görülmekle birlikte, daha genç yaşlardaki kadınlarda da ortaya çıkabilir. Yaş, cinsiyet, hareketsiz yaşam, sigara ve alkol kullanımı, ailevi ve genetik faktörler, obezite, radyasyon maruziyeti ve hormon dengesizlikleri, meme kanserinin başlıca risk faktörleri arasında yer alır.

ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİ

Meme kanserinin en yaygın belirtisi, meme çevresinde veya koltuk altında hissedilen kitlelerdir. Bu kitleler bazen sert ve ağrılı, bazen ise yumuşak ve ağrısız olabilir. Her kanser türünde olduğu gibi, meme kanserinde de erken tanı, tedavi sürecini kolaylaştırmakta ve hastaların yaşam sürelerini uzatmaktadır.

Efsane Başhekim'den Özel Nefes Hastanesi'ni ziyaret Efsane Başhekim'den Özel Nefes Hastanesi'ni ziyaret

Kastamonu Il Sağlık (2)

BOZKURT BELEDİYESİ SERVİS SAĞLIYOR

Sağlık Bakanlığı tarama programı kapsamında, Bozkurt Belediyesi'nin sağladığı servis desteğiyle kadınlar her ay İnebolu KETEM'e götürülerek mamografi testi yaptırılıyor. Bu önemli hizmet için Bozkurt Belediye Başkanı Muammer Yanık ve Bozkurt Belediyesi'ne teşekkürlerini ileten Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü; 40 yaş öncesinde kadınların kendi kendine meme muayenesi yapmalarının, 40 yaşından itibaren ise 70 yaşına kadar her iki yılda bir mamografi testi yaptırmalarının önemine değindi.

Kastamonu Il Sağlık (3)

Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından konuya ilişki yapılan açıklamada; "Geciken teşhis nedeniyle zor süreçler yaşamamak için tüm kadınlarımızı erken dönem tarama testlerini yaptırmaya davet ediyoruz. Aile hekimlerimize ve Toplum Sağlığı Merkezlerine başvurarak tarama programına katılabilirsiniz." ifadelerine yer verildi.

Unutmayın, erken teşhis hayat kurtarır! 

Editör: Serkan Kebecioğlu