Ekonomi yönetimi, kredi kartı limitlerini düşürerek tüketici harcamalarını kontrol altına almayı hedefliyor. Yapılacak değişiklikler, özellikle kredi kartına güvenenleri etkileyecek ve kart limitlerinin belirlenmesinde yeni kriterlerin devreye girmesine neden olacak.

Enflasyonla mücadele kapsamında, ekonomide özellikle kredili ürün işlemlerine yönelik kısıtlamaları hayata geçirmeye hazırlanan ekonomi yönetimi, 7 adımlık planı kamuoyuna duyurmak için gün sayıyor. Yapılacak değişikliklerde en dikkat çeken madde ise, tüm kredi kartı sahipleri için limitlerin değiştirilecek olması. Türkiye'de yıllardır yürütülen hatalı ekonomi politikalarının ardından göreve gelen yeni ekonomi yönetimi, ekonomi modelinde 180 derecelik bir değişikliğe imza attı.

Aylardır sürdürülen yeni ekonomi politikalarına karşın, tüketici talebinde istenen düşüşün yaşanmaması, özellikle kredili ürün kullanımı için yeni yasakları gündeme getirdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan'ın, 2024 yılının ilk çeyreği için paylaşılan enflasyon raporunda gerçekleştirdiği konuşmada, kredi kartlarına yönelik yeni kısıtlamaların sinyallerini vermesi, aradan geçen haftalarda nasıl bir çalışmanın yürütüldüğünü ortaya çıkardı.

KREDİ KARTLARI İÇİN 7 SEÇENEK MASADA
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile koordineli olarak çalışan Merkez Bankası'nın, devreye almaya hazırlandığı kart kısıtlamaları şu şekilde: 

- Karta taksit uygulaması kaldırılabilir
- Asgari ödeme tutarları artırılabilir
- Kart limiti düşürülebilir
- Kredi kartı faiz oranları artırılabilir
- Ödeme alışkanlıkları zayıf olanlara ek önlemler getirilebilir
- Yüksek limitli harcamalara kısıtlama getirilebilir
- Lüks tüketime dayalı kredi kartı harcamalarına limit konulabilir

KARDEMİR, Almanya'da Wire and Tube fuarına katıldı KARDEMİR, Almanya'da Wire and Tube fuarına katıldı

BU KİŞİLERİN KREDİ KARTI LİMİTLERİ DÜŞÜRÜLECEK

Özellikle bir süredir BDDK'nın uyarılarına rağmen kullanıcılara, aylık gelirinin 10 katına varan oranda kredi kartı limiti tahsis eden bankalara yeni yaptırımlar gelmesi beklenirken, yapılan uyarı ile bankaların kredi kartı limitlerini, müşterinin aylık gelirinin 4 katına sabitleyeceği öğrenildi.

Kart limitinin belirlenmesinde yıllardır kullanılan kredili ürün ödemelerinin düzeni, findeks kredi notu gibi kriterleri de değerlendirecek olan bankalar, yeni uygulama kart limitleri için belirlenecek tavanı aşağı çekecek ve halihazırda kredi kartı limiti bu sınırın üzerinde kalan kullanıcıların limitlerini aşağı yönlü revize edecek

Editör: Serkan Kebecioğlu