Bağımsız aday Bora Çapraz, Kastamonu Belediye Başkanlığı yarışına neden bağımsız aday olarak girdiğini ve bu tercihinin arkasında yatan nedenleri TV366 canlı yayınında açıkladı.

Çapraz, bağımsız adaylığına karar verme sürecinde siyasi partilerdeki yozlaşmanın etkisi olduğunu belirtti. Kendisine siyasi partilerden teklifler geldiğini ancak bu teklifleri kabul etmediğini ve bağımsız aday olarak çıktığını vurguladı.

Çapraz, bağımsız adaylığın alışılmadık bir süreç olduğunu kabul ederken, bunun imkânsız olmadığını düşündüğünü ifade etti. Kendi ifadesiyle, bağımsız olarak 6 milletvekili ve 13 belediye başkanının olduğunu ve bunların bağımsız adayların başarısının bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

Siyasi partilere karşı olmadığını ancak süreci doğru değerlendirmek gerektiğini belirten Çapraz, siyasi partilerde şahsi menfaatlerin ön planda tutulduğu bir döneme girdiğini düşündüğünü aktardı. Kendisinin de siyasi partilerden teklif aldığını ancak bu tekliflerin içeriğinin kişisel menfaatlerden ziyade şehir için yapılabilecek projelere dair olmadığını dile getirdi.

Çapraz, bağımsız aday olmalarının sebebinin bu menfaat gruplarının içerisinde olmak istememeleri olduğunu ve kendisine yapılan tekliflerin de bu durumu gösterdiğini ifade etti. Siyasi partilerin adayı olsa dahi, adayın yanında sponsorlarının ve destekçilerinin olduğunu ve bunun beraberinde maddi yük getirdiğini söyledi. Bu durumun kendileri için kabul edilemez olduğunu belirtti.

Çapraz, belediye başkanlığı koltuğuna oturdukları zaman, şehir için ne yapabileceklerine odaklanmak istediklerini ve şehir bütçesinin kimin menfaati için kullanıldığının halk tarafından sorgulanması gerektiğini ifade etti.

Kendisinin belediye başkanı olarak seçilmesi durumunda, bağımsız bir şekilde görev yapacağını ve herhangi bir siyasi partiye katılmayacağını belirten Çapraz, ancak ülkenin siyasi dinamiklerinin değişebileceğini ve ilerleyen dönemlerde katılımı düşünebileceklerini söyledi. Ancak bağımsız başkanlık dönemi boyunca kesinlikle bir siyasi partiyle temas kurmayacaklarını vurguladı.
 

BAĞIMSIZ ADAYDAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR: "ADİL YÖNETİM İÇİN ÇALIŞACAĞIZ"

AK Parti’de gündem Kastamonu belediyesi AK Parti’de gündem Kastamonu belediyesi

Bağımsız Kastamonu Belediye Başkan adayı Bora Çapraz, seçim kampanyası kapsamında yaptığı açıklamalarda adil yönetim, şeffaf ve tarafsız belediyecilik prensipleriyle ilgili önemli taahhütlerde bulundu. Çapraz, "En önemli sloganımız adil yönetim. Gerçek belediyecilik, ahlaklı belediyecilik, farklı belediyecilik… Bu şekilde sloganlar üretmedik. Adil Belediyecilik dedik. Çünkü ahlak kişiden kişiye değişebilir, ama adalet herkese göre tektir." dedi.

Şeffaf ve tarafsız belediyecilik anlayışını vurgulayan Çapraz, vatandaşların belediyenin alımlarıyla ilgili bilgilere kolaylıkla ulaşabileceği bir sistem kuracaklarını belirtti. "Personel alımı yapacağımız zaman, vatandaşımız evdeki bilgisayarını açıp, Kastamonu Belediye’sinin sitesine girdiğinde hangi birime hangi personel alınacak, KPSS hangi puanla başvurmuş, şeffaf bir şekilde Belediye’nin sitesinden takip edebilecek." şeklinde konuşan Çapraz, liyakate önem vereceklerini vurguladı.

ÇAPRAZ: "HİKMET ERBİLGİN'İN EŞİ ÇALIŞMADIĞI HALDE ACABA ÜCRET ALIYOR MU?
Ayrıca, Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkan adayı Hasan Baltacı'nın belediye ile sözlerine de değinen Çapraz, "Vekilimiz diyor ki; 'Biz herkese adil yaklaşacağız, çalışmayanları çalıştıracağız, çalışmıyorsa gereğini yapacağız.’ Milletvekilimizin danışmanı, Hikmet Erbilgin’in eşi, çalışmadığı halde acaba ücret alıyor mu? Belediye ile ilgili eleştirisi orada Hasan Bey’in. Bunu söyledi. ‘Çalışmıyorlarsa gereğini yapacağız‘ dedi. Bunu açıklaması gerekiyor. Çalışmayanları, çalıştırabilmek bu kadar kolaysa önce kendimizden başlamamız lazım." şeklinde eleştiride bulundu.

Çapraz, Türkiye'deki siyasi durumla ilgili de önemli tespitlerde bulundu. İktidar ve muhalefetin izlerinin birbirine karıştığı bir dönemde olduklarını ifade eden Çapraz, halkın gönül verdiği partilerden sık sık vazgeçtiğini belirtti. "Bugün AK Parti’den olan yarın HDP’den, Cumhuriyet Halk Partisi’nde olan yarın Saadet Partisi’nden çıkabiliyor. Dolayısıyla bundan önceki seçimlerde hediye çekleri dağıtıldığından dolayı, eleştiren muhalefet dahi bu seçimlerde aynı şeyi yapacaklar." diyen Çapraz, temiz siyaset anlayışını benimseyerek seçeneksiz bırakılmamak gerektiğini vurguladı.Çağraz'ın konuşmasının tamamı şu şekilde oldu:

"Bağımsız adaylık bizim için bir tercihti. Gerçekten şu an o kadar mutluyum ki bağımsız bir aday olduğum için. Belki bağımsız aday olmasaydım, herhangi bir siyasi partinin adayı olsaydım, bugün beraber yürüdüğüm arkadaşlarım belki de yanımda olmayacaklardı. Siyasi partilerden teklif aldım. Görüşmeler de yaptık. Siyasi partilerde birçok şeyin yozlaşmış olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Burada herkesi kucaklamak için bağımsız aday olarak çıktık. Zor değil mi bağımsız, nasıl olacak gibi sorular geliyor. Alışılmadık bir süreç. Bu sorular mutlaka olacak. Zor bir süreçten ziyade bunun imkânsız bir süreç olmadığını düşünüyoruz. Bağımsız olarak 6 tane milletvekilimiz var, 13 belediye başkanımız var. Bunlardan bir tanesi Kırıkkale Belediyesi. Biz kazanmak için çıktık bu yola. Halkımız nezdinde de bu çıkışımız, demokrasi anlamında da çok kıymetli. Demokrasi meşalesi yaktık Kastamonu'da. Çünkü siyasi partilerin, il ilçe teşkilatlarının insanların bir taraf olarak görülmek istedikleri bir ortamda, biz hangi siyasi partiye gönül verirse versin hepsini kucaklayan bir yapıdayız. Yani bizim kendi arkadaşlarımız arasında siyasi görüşlerimiz var. Siyasi partiler yaşamın bir parçasıdır. Bu konuda siyasi partilere karşıtlığımız yok ama bence sürece bakmak lazım. Ben belediye içerisinde 10 sene çalışmış biri olarak maalesef artık şahsi menfaatlerin ön planda tutulduğu bir dönemdeyiz. Biz bu menfaat gruplarının içerisinde olmak istemedik. Ben 2 siyasi partiden teklif aldım. Yaptığımız görüşmede bana ilk sorulan soru neydi biliyor musunuz? 'Şehrimiz için neler yapabiliriz, projeleriniz nelerdir?' gibi sorular beklerken ben, bize ilk sorulan soru; 'Sponsorlarınız kimler avukat bey?' oldu. 10 yıllık belediye geçmişi olan bir ben bu sorunun ne anlama geldiğini çok iyi biliyorum. Ben birilerinin desteğini arkama aldığım zaman, özellikle siyasi oluşumlarda. Bir siyasi partinin adayı olduğunuzda seçilseniz bile, maalesef o koltuğa siz tek başınıza oturmuyorsunuz. Sizin yanınızda mutlaka sizi destekleyen, sponsor dedikleri, cadde boyuna bakarsanız göreceksiniz.

"ARKAMIZDA BİR YÜK İSTEMİYORUZ"

Bayrak, araç giydirme, afiş... çok ciddi maliyetler. Biz de içerisindeyiz. Gücümüz yettiğince biz de yapıyoruz. Ama abartmadan gösterişe kaymadan yapmaya çalışıyoruz. Maalesef siz belediye başkanlığı koltuğuna oturduğunuz zaman sizden tekrar o sponsorlar gelip yapılan harcamaları sizlerden talep edeceklerdir. Arkamızda bir yük istemiyoruz. Biz Kastamonu menfaatlerini düşünerek, o koltuğa oturduğumuz zaman 'Şehrimiz için neler yapabiliriz?' Belediyenin bir bütçesi var. Acaba bu bütçe herhangi birinin menfaatinde kullanılıyor mudur? Halkımızın bunu da sorgulaması gerekir”

"KASTAMONU'DA SANDIĞA GİTME İRADEMİZ YOKTU, SAYENİZDE SANDIĞA GİDECEĞİZ"
Kastamonu Belediye Başkanlık seçimlerinde diğer adayların tanınırlığının yüksek olduğunu, bağımsız aday olarak adının fazla duyurulmadığına açıklık getiren Kastamonu Belediye Başkan Adayı Bora Çapraz, şu ifadelere yer verdi: “Aday açıklamamızı yaptıktan sonra 2 gün içinde sahaya indik. Zaman kaybetmeden kendimizi halkımıza anlatmaya çalıştık. Tanınmışlık noktasında siyasi olarak böyle bir süreçte tanınmışlığımız söz konusu değildi. Bizi iten en önemli şeyde belki de tanınmamış olmamızdı. Kastamonu Belediyesi'nde 2011 yılında Turhan Topçuoğlu'nun zamanında KPSS puanı ile belediyeye giren ender insanlardan biriyim. 10 yıl boyunca Fen İşleri Müdürlüğü'nde çalıştım. Siyasi olarak bir kirlenmişliğimiz yok. Enerjimizi ekip arkadaşlarımızla birlikte, şahsımıza güvenen, çıkarı olmadan bizim kişiliğimize inanan, bu görevi layığıyla yapabileceğimizi düşünen insanlarla bir an önce sahaya indik. Yaklaşık 30 gün geçti, resmi dairelerimizin neredeyse tamamını gezdik ve temas ettik. Okullarımızı, esnafımızı ve dernek gibi birçok yeri ziyaret ederek devam ediyoruz. Basının gücü tartışmasız, bizler de bu yüzden burada olmak istedik. Sesimizi duyurabildiğimiz kesim kadar, bizi tanımayan birçok insanımız hala vardır. Seçime sayılı günler kaldı, bizim de olmamamız gereken yerlerden birisiydi. Yeni yüzlere ihtiyaç duyulan bir dönemdeyiz, yeni yüz olmamız belki de tanınmamış olmamızın en büyük avantajlarından biri. Kastamonu küçük bir şehir bu yüzden herkes birbiriyle temas halinde. Yaptığım işler bakımından birçok kişi tarafından tanınıyorum. Kastamonulu hemşerimiz tarafından böyle biri varmış, bu kim? diyerek ilgi uyandırmamız gerekiyor. Bunun ölçüsünde başardığımızı düşünüyorum. Ziyaretlerimizde, şunu duyuyorum: ‘Kastamonu'da sandığa gitme irademiz yoktu. Sayenizde sandığa gideceğiz.’ Diyen birçok hemşerimizle karşılaşıyoruz. Bu anlamda daha sık görünmeye özen göstereceğiz. Bağımsız bir adayım, siyasi örgütlenmemiz yok. İl ve ilçe başkanlıklarımız yok. Biz Bağımsız Aday Bora Çapraz olarak ve ona güvenen ekip arkadaşları olarak inanılmaz çalışacağız. Dezavantajımızı, avantaja dönüştürmek adına her gün sahadayız. Evimizde oturmuyoruz. Son zamanlarda bizden daha sık bahsedilecek bu duruma inanamıyoruz. Klasik bir Bağımsız Aday olamayacağız dedik başlarken ve Bağımsız Adayın ötesinde mücadele ederek ilerliyoruz. Çok ciddi bir ivme kazandık.”

“BELEDİYE İÇERİSİNDE ÇALIŞSAM DA ARKA PLANDA ÇOK FARKLI ŞEYLERİN KONUŞULDUĞUNU GÖRDÜM”

Çapraz, “Milliyetçi Hareket Partisi, AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi'ne bakalım. İnanılmaz bir harcama görüyoruz. Ben sadece bayrakları kastetmiyorum. Öyle bir dönemdeyiz ki iktidar muhalefet diye ayırmıyorum. Çünkü izler birbirine karıştı, herkes birbirine benzedi. Zamanında yardım kolilerinden ya da çeklerden iktidar partisi çok eleştirildi. Özellikle insanların zayıf yönleri kullanılarak bu yöntemle kendilerine oy çekmeye çalışılıyor. Bunu şu anda da iktidar muhalefet fark etmez, Cumhuriyet Halk Partisi'nde dahi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden gelen yardım kolileri dağıtılmak için bekliyor. Tüm parti yönetimlerinde fark etmez, herkes birbirine benzedi. Herkes halkımızı nasıl ikna edebilirim düşüncesinden ziyade; verilen yardımlarla, dağıtılan çeklerle, kolilerle oy devşirme düşüncesinde. Biz böyle bir oluşumun parçası olmak istemedik, istemeyiz de. Bağımsız adaylık süreci bizimle örtüşen bir süreç oldu. Bağımsız bir aday olacağımı gerçekten düşünmemiştim. Sürecin bu kadar kötü olabileceğini, her ne kadar belediye içerisinde çalışsam da arka planda çok farklı şeylerin konuşulduğunu gördüğüm için tüm Kastamonu halkını kucaklamak, hangi partiye gönül verirse versin herkesi kucaklamak adına siyasi görüşten ziyade herkesi aramızda görmek istediğimiz için bağımsız aday oldum. Hangi partiye oy verirse versin insanlarımız, bizim yanımızda yürüsünler istiyoruz.”

KOLİLER DAĞITILMAYI BEKLİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi'nin yardım kolileri dağıtacağını iddia eden Bora Çapraz; "Bundan önceki seçimlerde, hediye çekleri dağıtılması, yardım kolilerinin dağıtıldığından dolayı eleştiren muhalefet dahi şu anda bu seçimlerde aynı şeyi yapacaklar koliler hazır dağıtılmayı bekliyor. Marka Marka gelen koliler, iyi markalar iyi mahallelere kötü markalar daha kenar mahalleler olacak şekilde biz bu tarz siyasi oluşumlar içinde yer almak istemiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi gönül vermiş hemşerimiz Hasan Baltacı ismini desteklemeyecek olan AK Parti‘ye gönül vermiş ama adayından dolayı desteklemeyecek olan bir çok vatandaşımız var. Milliyetçi Hareket Partisi keza aynı şekilde adayına olan inancın az olduğu partilerden bir tanesi MHP’dir. Biz bu seçimde ciddi bir aday olarak her kesimi hangi partiye gönülleri verirse versin desteklerse desteklesin aramızda görmek istiyoruz. Artık kirliler arasından seçimin yapıldığı bir dönemdeyiz. Bazı yerlerde konuşmalar; ‘Çok kirliler bunlar onlara göre daha az kirli’ biz diyoruz ki temiz olan var. Neden kirli kalalım ki ? bildiğimiz doğruları söylemekten geri kalmayalım. İnanmadığımız oluşumların içinde bulunmayalım. Yarın bir gün gerçekten inandığımız içinde olmaktan mutluluk duyacağımız siyasi oluşumlara tabii ki bu Siyaseti o siyasi partiler içinde yapmak da çok kıymetli ama alternatifsiz bırakılıyorsak, seçeneksiz bırakılıyorsak. Ben şu an aday olmasaydım ben de kararsız seçmen değil ben de sandığa gitmeyecek bir seçmen olacaktım. Bir hukukçu olarak üzülüyorum bunu söylemekten. Çünkü sandığa gitmemekte bir demokratik haktır. Ama ben istiyorum ki bu seçimde tüm halkımız sandığa gitsin kendini dayatılana dikte edene değil de kalbine dokunana oy versin istiyoruz." (Banu Türkmenoğlu)

Muhabir: Banu TÜRKMENOĞLU