Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, Cumhuriyet'in 100. yılında Ankara'da teknoloji ve bilim tutkunlarını ağırlıyor. AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, bu yıl yurt içinde 7'ncisi, toplamda ise 8'incisi düzenlenen TEKNOFEST, ilk kez 2018 yılında hayat bulmuştu. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleşen etkinlik, Türkiye'nin milli teknoloji ekosistemine katkı sağlayan 125 kurumun işbirliğiyle düzenleniyor.

Yüksek Seçim Kurulu 51 Memur alımı yapacak: İşte başvuru tarihi ve şartları Yüksek Seçim Kurulu 51 Memur alımı yapacak: İşte başvuru tarihi ve şartları

TEKNOFEST Ankara, "Milli Teknoloji Hamlesi" vizyonu ile tam bağımsız bir Türkiye'nin hedefini taşıyor. Kapılarını bugün saat 09.00 itibarıyla açan etkinliğin resmi açılışı ise saat 14.30'da yapılacak. Açılış töreninde "Rafadan Tayfa Teknolojik Tayfa", "Hürkuş ve Gökbey Müzikali" ve "Tuluyhan Uğurlu Konseri" yer alacak.

Etkinlik boyunca katılımcılar dikey rüzgar tünelinden güneş gözlemine, uzay temalı çocuk parkından simülasyon deneyimlerine kadar pek çok etkileyici aktiviteyi deneyimleme fırsatı bulacaklar. Ayrıca, "Tarım Teknolojileri", "Ulaşım ve Mobilite Teknolojileri", "Haberleşme ve İletişim Teknolojileri", "Uzay, Havacılık ve Savunma Teknolojileri", "Eğitim Teknolojileri" ve "Afet Yönetimi Teknolojileri" gibi farklı alanlarda yarışmalar da gerçekleştirilecek.

TEKNOFEST, yüksek hava gösterileriyle de ünlüdür. Türk Yıldızları, Solo Türk, HÜRKUŞ, GÖKBEY, AKSUNGUR ve daha birçok hava aracı, etkinlik boyunca muhteşem gösterilere imza atacaklar.

Festival, 3 Eylül'e kadar Ankara Etimesgut Havalimanı'nda ziyaretçilerini ağırlayacak. Etkinlik kapsamında düzenlenen stantlar ve etkinliklerle gençler, bilim ve teknolojiye dair heyecan verici deneyimler yaşayacaklar. Toplam 261 stant ve 400'den fazla etkinliğin sunulduğu TEKNOFEST 2023, bilim ve teknolojiye ilgi duyan herkes için görülmesi gereken bir etkinlik olarak öne çıkıyor.