EPDK, 8370 Sayılı Farklılaştırılmış Akaryakıtlara İlişkin Kurul Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kurul Kararı", Resmi Gazete'de yayımlandı.

Alınan yeni karara göre, katkılı motorin ve benzin için tek fiyat belirlenecek ve akaryakıt istasyonlarında yapışan satışlarda, farklılaşmış olsun veya olmasın aynı tür akaryakıtlar için fiyat farkı uygulanmayacak. Yeni düzenleme 15 Mayıs'ta yürürlüğe girecek.

Farklılaştırılmış Ürün Bilgilendirme Metni'nde yer alan "Fiyat farkı uygulanan akaryakıt, sadece tüketicinin talebi doğrultusunda ikmal edilebilir" ibaresi ise yürürlükten kaldırıldı.

Gözler Merkez Bankası'nın faiz kararına çevrildi Gözler Merkez Bankası'nın faiz kararına çevrildi

Kararın açıklanmasının ardından, dağıtıcı lisansı sahipleri uyum sürecine başlayacaklar ve akaryakıt istasyonlarında tüketiciye sunulan hizmette tek fiyat uygulaması sağlanacak. EPDK'nın açıklamasında, bu kararın tüketicilerin ve işletmelerin operasyonlarını kolaylaştıracağı ve sektördeki belirsizlikleri ortadan kaldıracağı vurgulanırken, akaryakıt kalitesinin izlenmesi için AKİS (Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi) ve DAKİS (Depo Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi) sistemlerinin kullanılmaya devam edileceği belirtildi.

Editör: Ercan Çatal