Ilgaz Dağı'nın kar suyuyla beslenen tarlalarda ekim başladı Ilgaz Dağı'nın kar suyuyla beslenen tarlalarda ekim başladı

Kastamonu Belediye Başkanı Hasan Baltacı, Halk TV’de ekranlarında yayınlanan Şule Aydın ile ‘Kayda Geçsin’ Programına konuk olarak, Kastamonu Belediyesi’nin borçları ve Belediye Meclisi’nde alınan kararla TÜGVA tarafından kullanılan Çadır Kafe ve taşınmazların tahsisinin iptali  hakkında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

“PARAMIZIN NEREYE GİTTİĞİNİ İNCELEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
Kastamonu Belediye Başkanı Hasan Baltacı, Şule Aydın  tarafından hazırlanıp sunulan ‘Kayda Geçsin’ programına konuk oldu. Geçmiş dönemlerde yapılan harcamalar hakkında açıklamalarda bulunduğu programda Başkan Baltacı; “Belediye üzerinden paramızın nereye gittiğini incelemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Baltacı, Belediye Meclisi toplantısında işgaliye usulü ile kiralandığını ifade etti. Baltacı Belediye Meclisi'nde gündeme getirdiği 'Ülkü Ocaklarının yeri ve Sayıştay raporuna göre, hukuka ve mevduata aykırı olarak tahsis edildiğini belirttiği Türkiye Gençlik Vakfı’na (TÜGVA) tahsis edilen taşınmazlar' konusu ile Türk Dünyası Kültür Etkinlikleri kapsamında reklam ajanslarına aktarılığını söylediği Kastamonululara ait kaynaklar konusunu ele aldı.

“HİÇBİRİ BİZİM İÇİN SÜRPRİZ DEĞİL”
Bu konularla ilgili daha önce yapmış olduğumuz açıklamalar var, dolayısıyla bunların hiçbiri bizim için sürpriz değil diye konuşan Baltacı; “Biz seçildikten sonra bir şeyi keşfetmiş değiliz, seçilmeden önce de Cumhuriyet Halk Partisi olarak Kastamonu’nun haklarını korumak adına birçok iş, açıklamalar yapmıştık. Dolayısıyla seçildikten sonra bunların detaylarını öğrendik ve Kastamonulularla paylaştık” dedi.

“KASTAMONU’DA SON DÖNEMDE SATIŞA ÇIKARILAN BİR ŞEY YOK”
31 Mart Yerel Seçimleri’ne giderken bazı belediyelerin elden çıkarma usulüyle bazı yerleri satmasına benzer olayların Kastamonu’da yaşanıp yaşanmadığı ile ilgili de konuşan Baltacı; “Kastamonu’da son dönemde satışa çıkarılan bir şey yok ama seçimden bir ay öncesinde kesilen faturaları incelemeye devam ediyoruz” dedi.

“GÜCÜNÜ SİVİL TOPLUMDAN ALMASI GEREKİYOR”
Başkan Baltacı; “daha önce TÜGVA benzeri kuruluşların, kamunun kaynaklarını kullandıklarına dair yaptığımız açıklamalara AK Parti’nin açıklaması ‘Bunlar sivil toplum kuruluşu’ olmuştu ama bunların gücünü sivil toplumdan alan kuruluşlar olması gerekiyor” dedi. Sayıştay raporunun altını çizen Baltacı; ‘Kamu idaresinin taşınmazlarının dernek, cemiyet ve vakıflara tahsis edilmesi mevzuata aykırıdır’ ifadesine rağmen Kastamonu’ya ait taşınmazların bu vakıflara tahsis edildiğini söyledi.

“SÖZLEŞME YAPILIP, GİDERLERİ BELEDİYE ÖDEYECEK DENİLMİŞ”
Mevzuata aykırı yapıldığını söylediği tahsislerle ilgili konuşan Baltacı; “TÜGVA’ya çadır kafe şeklinde bir yer tahsis edilmiş orayı da kütüphane olarak kullanmışlar, ayrıca Belediye’mize ait Kastamonu’nun meşhur tarihi konaklarından birini de yine TÜGVA’ya bedelsiz tahsis etmişler, mevzuata aykırı bu tahsis üzerinden bir de sözleşme imzalamışlar, sözleşmeye göre denilmiş ki buralarda Kastamonu Belediyesi birer tane personel çalıştıracak, bu personelin tüm giderlerini belediye ödeyecek, elektrik, su, ısınma giderlerini de belediye ödeyecek denilmiş” ifadelerine yer verdi.

“SİVİL TOPLUMA HİZMET ETTİĞİ SÖYLENEN VAKIF KAÇAK ELEKTRİK KULLANMIŞ”
Başkan Baltacı konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Yaptığımız açıklamadan sonra arkadaşlarımızı görevlendirdik: ‘burada elektrik giderleri, doğalgaz giderleri ne olmuş’ diye bakalım dedik. Örneğin; konağın bugünkü güncel fiyatlarla doğalgaz gideri 652 bin lira. Belediye’ye ait parkın içinde bulunan havuzdan kaçak elektrik çekilen ve kütüphane olarak kullandıkları çadırın da elektrik gideri 197 bin lira. Sivil topluma hizmet ettiği söylenen vakıf kaçak elektrik kullanmış, personel giderlerini saymıyorum bile.”

Baltacı, Sayıştay’ın kararı tahsise aykırı olduğunu belirttiği için bu 1 Mart 2017’den itibaren faaliyette olan buralardan, hukukçu arkadaşlarımız inceleyecekler, yasal olarak hakkımız varsa geriye dönük olarak ödenen faturaların, harcanan giderlerin tahsis edilmesiyle ilgili hukuki işlemi başlatacağız.

“KASTAMONU’YA VERDİĞİMİZ SÖZLER VAR”
Tahsis edilen yerlerin Belediye tarafından nasıl kullanılacağını da anlatan Başkan Baltacı; “Seçim döneminde verdiğimiz sözler var, kreş yapacağımızı, spor okulları açacağımızı, Kültür-Sanat Merkezi yapacağımızı, Çocuk-Kadın meclisleri oluşturacağımızı söyledik, bu faaliyetler için değerlendirebiliriz” dedi.

“BELEDİYE’NİN TOPLAM BORCU YAKLAŞIK 505 MİLYON TL”
Belediye’nin toplam borcuna da değinen Baltacı, 18 Nisan itibariyle tespit edilen toplam borcun 505 milyon lira olduğunu aktardı. Baltacı; “Nakit olarak piyasaya ve kamu kuruluşlarına ödemememiz rakam bu” dedi.

“12 MİLYON TL BORCUMUZ VAR, O DÖNEMDE 42 MİLYON TL’Yİ TEK ŞİRKETE AKTARMIŞIZ”
Baltacı daha önceki açıklamalarında değindiği 2022 ve 2023 yıllarında Kastamonu’da düzenlenen Türk Dünyası Kültür Etkinlikleri ile ilgili olarak;  “2022 yılı için 7 milyon lira, 2023 yılı için de 18 milyon lira, diğer reklam faaliyetleriyle birlikte sadece bir şirkete 28 Milyon TL’nin üzerinde bir ödeme yapılmış, dolar kuru üzerinden güncellersek bugün 41-42 Milyon lira gibi bir rakam teşkil ediyor, geçen de bahsetmiştim Belediye olarak 12 milyon lira doğalgaz faturamız var ama o dönemde 42 Milyon lira gibi bir nakdi buraya aktarmışız  ” ifadelerine yer verdi. (Serkan KEBECİOĞLU)
 

Muhabir: Serkan KEBECİOĞLU